by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

15 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy

03/08/2017 by Rafał Santoro
15 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy

Oszczędzanie jest proste. Wystarczy wprowadzić w życie kilka poniższych podpunktów, a co miesiąc będziesz miał o kilka stów więcej na koncie.

1. Co miesiąc spisuj wydatki

To najważniejsze. Jak zobaczysz ile kasy (i gdzie) przecieka to będzie ci się łatwiej opanować. Na początku może się to wydawać pracochłonne ale dzięki aplikacjom na telefon jest proste. Osoby które mówią, że nie a się oszczędzać po prostu nie wiedzą na co wydają. Nie bądź taką sierotą i spisuj wydatki.

Ja zauważyłem, że optymalizacja wydatków zajmuje mi ok. 3 miesiące od kiedy zaczynam zapisywać wszystkie wydatki. Po pierwszym miesiącu widzę, gdzie poszło za dużo, a przez pozostałe dwa powoli pracuję nad obniżeniem kosztów w danej kategorii.

Po trzech miesiącach możesz sobie zrobić przerwę i wrócić do spisywania np. przez miesiąc co pół roku.

2. Przeprowadź się bliżej pracy i sprzedaj samochód

Nawet jeśli wynajem mieszkania bliżej pracy będzie droższy to i tak może wyjść taniej jeśli sprzedasz samochód. Do tego zaoszczędzisz czas na dojazdach.

3. Nigdy nie kupuj nowego samochodu

Nowe samochody najszybciej tracą na wartości. Jeśli to możliwe w ogóle nie miej samochodu. Niedawno zamiast autobusem zacząłem jeździć do pracy na rowerze i okazało się, że nie jest to takie straszne.

4. Zacznij gotować w domu

Będziesz jeść zdrowo i zaoszczędzisz do kilkuset złotych miesięcznie.

5. Zanim coś kupisz – odczekaj tydzień

Zobaczyłeś w sklepie lub internecie coś, co „koniecznie muszę mieć!”. Odczekaj tydzień przed zakupem, w 98% przypadków ci przejdzie. Jeśli to wydatek powyżej 1000 zł zaczekaj miesiąc lub dłużej. Nie dotyczy sytuacji awaryjnych.

6. Na zakupy zawsze chodź z listą

Mniej wydasz i kupisz to co ci potrzebne. Jak często zdarza ci się wejść do sklepu po jedną rzecz, a wyjść z pełnymi torbami?

7. Przez rok nie kupuj żadnych ubrań

Prawdopodobnie nie wychodzisz przez 10 lat ubrań które masz obecnie w szafie. A jeśli jesteś kobietą to i przez 50 lat. Jeśli masz więcej niż 10 par butów, spodni i koszul to nie potrzebujesz już więcej. Nie kupuj, rzadziej chodź na zakupy, przestań się oglądać na innych, nie będzie kusić.

Ja w 2017 roku postanowiłem, że nie kupię żadnych nowych ubrań. Doliczyłem się chyba 15. par spodni, 40. koszul i chyba 8. kurtek. Na co mi 8 kurtek?!

8. Kupuj rzeczy dobrej jakości

Lepiej zapłacić 400 zł za buty które wytrzymają 5 lat niż co rok kupować parę za 150 zł. Muszę się przyznać, że mam jedne buty które kosztowały astronomiczne 1200 zł. Całe skórzane, nawet podeszwa, o klasycznym wzorze. Wystarczą mi do końca życia i nigdy nie wyjdą z mody.

9. Zmień operatora telefonu/internetu/itp.

Lub przynajmniej zagroź operatorom zrezygnowaniem z umowy. Zazwyczaj wtedy opiekę nad tobą przejmie „Dział Utrzymania Klienta” i zaproponują ci lepsze warunki. Wydaję 9 zł miesięcznie na abonament telefoniczny. W domu i pracy mam WiFi. Tak, nawet mieszkając w Szwecji i korzystając z telefonu w roamingu nie przekraczam kilkunastu złotych miesięcznie.

10. Znajdź tanie hobby

Jedzenie na mieście, kupowanie najnowszej elektroniki czy skoki spadochronowe są drogie. W życiu na spadochronie skakałem tylko 4 razy, bo stwierdziłem że to zbyt wciąga i jest za drogie. Wyszkolenie do poziomu kiedy możesz skakać samodzielnie kosztuje 20 tys. zł, spadochron 10 tys., automat do awaryjnego otwierania spadochronu (jeśli np. stracisz przytomność) 5 tys. i tak dalej.

Zamiast tego przerzuciłem się na poszukiwania z wykrywaczem metalu i milion innych drobnych rzeczy. Wykrywacz to jednorazowy wydatek 2000 zł raz na pięć lat.

11. Podnieś kwalifikacje i znajdź lepiej płatną pracę

To zajmie dużo czasu ale grozi ci podwyżką o 30-50%. Ucz się, łap dodatkowe zadania w pracy, rób kursy online lub czytaj książki. Po kilku miesiącach zacznij wysyłać CV i zobacz co się stanie. Zmiana pracy to najlepszy sposób na podwyżkę, a im więcej umiesz tym więcej dostaniesz. Często zmieniam pracę, w ciągu 5 lat zwiększyłem wypłatę o blisko 400% (*głównie dzięki wyjazdowi za granicę).

12. Unikaj wszystkiego z czego nie korzystasz (a ma opłaty)

Konta bankowe, karnet na siłownię na którą chodzisz raz w miesiącu, prenumeratę czasopisma którego nigdy nie masz czasu dokończyć. Miałem kolegę który przez 3 lata po kontuzji płacił 30 funtów miesięcznie za siłownię pomimo, że nie chodził. Miał podpięte zlecenie stałe i nie chciało mu się usunąć.

13. Przestań obserwować znajomych na Facebooku

Wejdź na listę znajomych i w opcjach każdego wybierz „przestań obserwować” – będziesz mieć wtedy mniejsze parcie na to, żeby chcieć wyglądać „fajnie” i robić to co znajomi, np. chodzić do restauracji tylko po to żeby sobie jebnąć fotkę na fejsbuka z liściem sałaty. Jeśli czujesz potrzebę imponowania innym („patrzcie do kupiłem/patrzcie gdzie byłem!”) to jesteś finansowym frajerem. Szczególnie jeśli jesteś facetem, to co robią inni i oczekują od ciebie inni nie powinno cię ruszać.

Ja przez kilka dni klikałem „przestań obserwować” znajomym którzy pojawiali się na tablicy aż w końcu opustoszała – 99,99% treści z Facebooka jest bezwartościowa, nic nie stracisz.

14. Jedź na wakacje poza sezonem

Niższe ceny, mniejsze tłumy. Łatwiej odpocząć i wsiąknąć w inny kraj kiedy nie musisz łokciami torować przejścia na plażę. Na Sycylię pojechałem w kwietniu, a na Maltę w listopadzie. Było pusto, pogoda wciąż świetna. Na Malcie woda była cieplejsza niż w Bałtyku w trakcie lata. Znajomi z Polski nie chcieli mi wierzyć bo oni w tym czasie witali pierwsze mrozy.

15. Przeczytane książki sprzedawaj z powrotem

Książki po przeczytaniu sprzedaję na allegro. Jeśli kupiłem za 25 zł, a uda mi się sprzedać za 15 zł to koszt przeczytania wyniósł 10 zł. Rzadko którą czytam dwa razy więc nie ma sensu tego zbierać. Jeśli dużo czytasz to książki zajmują dużo miejsca, zbierają kurz. To samo tyczy się filmów, gier itp.

 

Postanów sobie, że raz w miesiącu wprowadzisz w życie jeden z tych podpunktów. Nie ma, że się nie da, bo się da. Zrealizuj tylko kilka, a będziesz do przodu kilka stów miesięcznie.

 


Listę wszystkich wpisów znajdziesz w ARCHIWUM. Jeśli chcesz otrzymywać nowe artykuły na maila – zapisz się do newslettera.