by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

5 problemów na drodze do wcześniejszej emerytury

10/03/2019 by Rafał Santoro
5 problemów na drodze do wcześniejszej emerytury

Ludzie o słabszym charakterze odpadają w drodze do wcześniejszej emerytury. Dążenie do tego celu ma kilka, sporych wad.

1. Oprzeć się presji społeczeństwa

Kiedy wszyscy na około biegają z nowymi telefonami, a koleżanki szpanują zdjęciami z zajebistych wakacji. Rodzice pytają „Kiedy wreszcie się ożenisz/będą wnuki?”. Inni Ci wmawiają, że do pracy trzeba chodzić, bo inaczej nie będziesz wiedzieć, co ze sobą zrobić.

Telewizja albo YouTube bombarduje Cię historiami ludzi sukcesu. Elegancko ubranych, z nowoczesnymi mieszkaniami, robiących super rzeczy.

Przekaz jest prosty. Masz wydawać pieniądze. Im więcej wydasz, tym bardziej będziesz szczęśliwy. Tym bardziej inni będą Cię poważać, tym bardziej będziesz się podobać innym.

Łatwo iść z prądem, a odrzucenie tego społecznego syfu jest trudne. Tak samo trudne, jak wymyślenie własnej definicji szczęścia.

2. Dyskomfort

Czy to ma sens? Inni nie widzą nic złego w chodzeniu do pracy. Głupio mi gdy znajomi dziwnie się patrzą kiedy opowiadam o swoich planach…

Dążenie do wcześniejszej emerytury jest raczej wyśmiewane niż popierane. „A po co ci to?”

Wyrzeczenia, oszczędzanie, uczenie się i inwestowanie to dla większości obcy świat. W porównaniu do reszty jesteś dziwny. Czasami człowiekowi może być przykro. Jesteśmy społecznymi zwierzętami i chcemy być częścią stada.

Ja do tego podchodzę w inny sposób. Za każdym razem kiedy ktoś mi mówi, że jestem dziwny/pojebany, odbieram to jako komplement. To oznacza, że jestem na dobrej drodze.

Cieszę się, że nie jestem tacy jak inni, bo nie chcę utknąć w wyścigu szczurów do śmierci.

3. Musisz wiedzieć czego chcesz od życia

Przejście na wcześniejszą emeryturę nie ma sensu jeśli nie wiesz co zrobisz z wolnym czasem.

Dla większości praca do końca życia nie jest taka straszna. Wymyślenie co zrobić z wolnym czasem było by o wiele gorsze.

Często pytam ludzi, do czego dążą i co chcą zrobić ze swoim życiem. Większość nie wie.

Znalezienie życiowej misji to nie jest prosta sprawa. Ludzie spędzają w pracy większość życia. Do tego dzieci, rodzina, kredyt. Nie ma czasu ani sił na myślenie.

4. Musisz się uczyć

Musisz się uczyć jeśli chcesz podnosić swoje kwalifikacje i więcej zarabiać. To samo jeśli prowadzisz własny biznes.

Oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy to też trudna nauka. Jeśli dążysz do wcześniejszej emerytury nie masz wyjścia, musisz się uczyć.

Alternatywą jest olanie sprawy, pójście z prądem na łatwiznę. Chodzenie do pracy, kupowanie niepotrzebnych ciuchów, samochodów i innych pierdół. Na krótką metę dużo wygodniej być leniem, tak jak inni.

Ja wolę teraz trochę przycisnąć, żeby potem nie musieć robić tego, co reszta.

5. Musisz przycisnąć

Wymyśliłeś, czego chcesz od życia. Masz pomysł na siebie. Nie chcesz umrzeć pracując na czyiś rachunek, chcesz wziąć życie we własne ręce.

O ile nie masz bogatego tatusia to nie ma drogi na skróty. Trzeba zabrać się do roboty.

Uczyć się, zarabiać, oszczędzać, kombinować, nie dać się wykoleić innym. Wokół pełno pokus, łatwo sięgnąć po coś zabawnego ale bezwartościowego tu i teraz. Łatwo nie będzie.

Podsumowanie

Zapracowanie na wcześniejszą emeryturę trwa lata i wymaga dyscypliny. Jednak dla mnie, ta gra jest warta świeczki. Plusy nokautują wymagany wysiłek.

Na emeryturę przejdę w wieku 33-35 lat i przede mną będzie jeszcze kilka dekad życia. Będę je mógł spędzić tak jak będę chciał, a nie tak jak będę musiał.

Gromadzę majątek i od dobrych kilku lat nie martwię się w ogóle pieniędzmi. To abstrakcja dla wielu Polaków.

Jestem już za półmetkiem drogi do emerytury. Nie mogę się doczekać, do zrobienia jest tyle rzeczy…