by Rafał Santoro - Zamierzam doczołgać się do emerytury w wieku 35 lat

Czy Polska to najsmutniejszy kraj na świecie?

15/01/2018 by Rafał Santoro
Czy Polska to najsmutniejszy kraj na świecie?

Za każdym razem kiedy przyjeżdżam do Polski na urlop, zderzam się z typowym „bólem życia”. Mam wrażenie, że odwiedzam najsmutniejszy kraj na świecie.

Kiedy nawiązuję z kimś interakcję, zawsze się uśmiecham i staram być życzliwy. Czy to w sklepie, czy w windzie, gdziekolwiek. Od trzech lat mieszkam zagranicą i odwiedzając Polskę zawsze rzuca mi się w oczy wbudowany w Polaków smutek i frustracja.

Zazwyczaj, kiedy uśmiecham się do Polaka lub Polki (to najczęściej), to druga osoba patrzy na mnie jak na kosmitę i prezentuje wyraz twarzy jakby myślała: „ej, czemu on się uśmiecha? Powinien być smutny i w ogóle żałować, że się urodził, i w ogóle wszystko jest źle”.

Na ustach obsługi w polskich sklepach zawsze gości milczący grymas. Wiem, że to ciężka praca bo miałem bliskich znajomych pracujących np. w Lerła Merlę. Tego zjawiska nie zauważyłem za to ani w UK, ani w Szwecji.

Zagranica

Na początku mojej emigracji myślałem, że coś z tymi cudzoziemcami jest nie tak. Dlaczego cały czas się uśmiechają?

Pamiętam jakim zaskoczeniem dla mnie był uśmiechnięty kierowca w autobusie w Birmingham którym dojeżdżałem do pracy. Mówiłem „dzień dobry”, a on szczerzył zęby i pytał, czy „All right mate? Have a nice day, mate!”. Tak tak, nawet o 6.00 rano i na zakorkowanej trasie.

Jadąc pociągiem w UK nie rzadko konduktorka (starsza kobieta) sprawdzając bilety zwracała się do mnie per „my love” i zasypywała uśmiechem. Szok. Jak można być tak miłym dla pasażerów?

Polska

Przed Nowym Rokiem wybrałem się na trekking w góry. Bezchmurne niebo, świeci słońce, przyjemny mróz. Idealna pogoda na chodzenie po górach zimą. Widoczność na 50-100 km – jest pięknie. Taki dzień w zimie to rzadkość. Krótka przerwa w schronisku.

Klimczok. Po prawej stronie widać kawałek Babiej Góry, jakieś 50 km dalej.

Wychodząc z jadalni widzę, że do drzwi zbliża się starsza kobieta. Usuwam się z drogi, otwieram jej drzwi drzwi, żeby mogła sobie wygodnie przejść – byłem trudnym dzieckiem, ale kultury mnie rodzice nauczyli. Uśmiecham się do niej, już chcę mówić „Dzień dobry”. Mija mnie, nawet nie popatrzy, nie mówiąc już o zwykłym „Dziękuję”. Zagląda w głąb sali i wypluwa z siebie „O Boże, jaka kolejka…”

Muszę jej przyznać rację. Nic, tylko się zabić. No co za ropucha…

Smutno wszędzie

Przed wyjazdem zagranicę myślałem, że tak ja ja teraz, o rodakach mówią tylko ci, którzy wyjechali z kraju bo im coś w życiu nie wyszło. I że to ich taka mentalna zemsta na społeczeństwie.

Ale choćbym chciał, to nie mogę nie zauważyć, że zaraz po wylądowaniu w na polskim lotnisku, ludzie są dla siebie mniej życzliwi. To samo powiedział mi po powrocie z urlopu kumpel z którym pracuję tutaj w Szwecji. Mówi, że to pierwsze co mu się rzuciło po lądowaniu w kraju.

Świetnie to też widać na przykład w tym, z jaką ochotą pozabijalibyśmy się o poglądy polityczne. Wiele nie trzeba, żeby nas między sobą skłócić.

W trakcie urlopu rozmawiałem z wieloma znajomymi. Każdy z nich ma pracę. Co więcej, każdy z nich zarabia więcej niż kiedykolwiek. Niskie bezrobocie. Zatem Polacy powinni chodzić uśmiechnięci od ucha do ucha, prawda?

A w życiu. Polak nie splami swej twarzy uśmiechem. Ja uważam, że mam szczęście, że urodziłem się w Polsce.

Życzę Wam, abyście jak najrzadziej trafiali na swojej drodze na ludzi, którzy cierpią tym, że żyją 🙂

 

– Wziąłem ostatnio, wyobraźcie sobie państwo, udział w konkursie na najbardziej polski wyraz. Wiecie, co zaproponowałem?
[…]
– Żółć – powiedział z emfazą Klejnocki – Z dwóch powodów. Po pierwsze, składa się ono z samych znaków diakrytycznych charakterystycznych ekskluzywnie dla języka polskiego i w ten sposób zyskuje rangę tyleż oryginalności, co niepowtarzalności. […] – Po drugie, […] Oddaje pewien charakterystyczny nad Wisłą stan mentalno-psychiczny. Zgorzknienie, frustrację, drwinę podszytą złą energią i poczuciem własnego niespełnienia, bycie na “nie” i ciągłe nieusatysfakcjonowanie.

Zygmunt Miłoszewski (z książki Ziarno prawdy)  • MrAnonim99

    Powiem ci szczerze, że mieszkając w Polsce na co dzień w dużym mieście, widzę to u innych i widzę to często u siebie. Wielokrotnie zastanawiałem się czy rozmawiałem z kimś co może być tego przyczyną, i nigdy nie doszedłem do jednoznacznych wniosków. No bo jak, zawsze jest się czym martwić, polityką w TV, właśnie kolejką w sklepie, dziurami lub korkami na drodze, co z tego że ktoś dobrze zarabia jak zaraz może pracę stracić, w lato za gorąco, zimą za zimno, plecy bolą, stawy bolą itp itd 😉 Zawsze znajdzie się coś, co może nam popsuć humor, i z jakiegoś powodu trudno nam się odciąć od tych negatywizmów, kiedy często się z nimi stykamy. Kolega będąc w USA był w ciężkim szoku gdzie ludzie do niego zagadywali co u niego z uśmiechem na ustach, podobnie sam widziałem to ostatnimi czasy kiedy byłem w Indonezji. Można zrzucać to na mniejsze zadowolenie z życia z powodu zarobków np. w stosunku do USA czy innych krajów jak Norwegia(kraj na 1 miejscu w poziomie szczęścia obywateli), ale już w takiej Indonezji ludzie zarabiają o wiele mniej niż w Polsce a są szczęśliwsi w/g mnie, można stwierdzić że aa to pewnie dlatego że mają słońce cały rok, ok żyjemy w takim klimacie jakim żyjemy i owszem na wiosne czy lato można spotkać więcej uśmiechnietych ludzi, ale to też nie wydaje się być to, więc co? Nie mam pojęcia 🙂 Zrzucam to na ‚mentalność’, ale potrzeba tu chyba dobrego socjologa z wiedzą psychologiczną jakie czynniki powodują tą naszą mentalność smutasa. Z chęcią poczytałbym wnioski na ten temat.

    • Już po napisaniu tego artykułu słuchając audycji chyba nt. zamieszek w Iranie jakaś mądra głowa powiedziała, że nie było by problemu, gdyby w ostatnich latach nie było tam znacznego wzrostu oczekiwań (po podpisaniu nuclear deala), które nie zostały spełnione przez polityków. Są kraje dużo biedniejsze od Polski gdzie ludzie są bardziej zadowoleni więc PKB tak jak piszesz, nie ma nic do rzeczy.

      Jako Polacy chcielibyśmy być bogaci jak Zachód, mieć tyle słońca co we Włoszech, i tyle śniegu co w Alpach. Chcielibyśmy mieć wizy do USA, wygrany wrzesień ’39 i kartę historii jak to skopaliśmy dupska sowietom po II wojnie światowej 🙂 Może to jest ta ‚mentalność’?