by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Książki które warto przeczytać (zburzą twój światopogląd)

01/02/2019 by Rafał Santoro
Książki które warto przeczytać (zburzą twój światopogląd)

Gdybym miał wybrać tylko dwie książki które warto przeczytać w ciągu życia, to byłby właśnie te.

W ciągu całego życia przeczytałem około 200-400 książek. Średnio lubię fikcję więc większość należała do tych „konkretnych”: psychologia, finanse, historia, popularnonaukowe itd.

Z czasem zauważyłem, że większość książek, które są na tyle dobre, aby wpłynąć na mój światopogląd, mają coś wspólnego. Są różne, ale jakby takie same.

W końcu natrafiłem na dwie książki, które są streszczeniem wszystkich innych. Zawierają koncentrat, który jest drukowany na nowe sposoby.

Jeśli będę mieć dziecko, to każę mu je przeczytać. Jeśli to zrobi i zrozumie ich zawartość, to będę spokojny o jego przyszłość.

Nie przedłużając.

Dwie książki które warto przeczytać:

Harry Browne – „How I Found Freedom in an Unfree World: A Handbook for Personal Liberty

Podaję tytuł po angielsku, bo chyba nie ma polskiego tłumaczenia. Wiem, że nie wszyscy czytelnicy znają język angielski, ale ta książka jest zbyt dobra, żeby jej nie wymienić. 

W wielkim skrócie opisuje w jaki sposób świat wywiera na nas presję.

Tłumaczy dlaczego ludzie idą na studia, bo oczekują tego od nich rodzice. Dlaczego kupują drogie domy i samochody, aby zaimponować innym. Dlaczego tkwią w toksycznych związkach, które niszczą ich psychicznie.

Pokazuje, jak zostało nam wmówione to, że bycie samolubnym jest złe.

Autor w prosty sposób pokazuje, jak uwolnić się od restrykcji, które narzuca na nas kultura, społeczeństwo i państwo. Pokazuje jak radzić sobie z problemami w związku, małżeństwie i rodzinie. Pokazuje jak pozbyć się poczucia bezradności, niepewności siebie i bycia wykorzystywanym.

Zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Czytając ją, co dwa rozdziały nie mogłem uwierzyć co czytam. Autor jakby wyciągnął moje bezładnie rozrzucone przekonania i uporządkował w wyraźną całość. Facet wprost mówi o ucieczce z wyścigu szczurów.

Wracałem do niej wiele razy i za każdym razem odkrywałem coś nowego. Ta książka pomogła mi poukładać wiele spraw – uczyniła mnie szczęśliwszym człowiekiem.

Ma już kilkadziesiąt lat i nie jest w ciągłej sprzedaży, ale nadal można kupić kopię np. na angielskim ebayu.

Przechodzimy do książki numer dwa:

Piotr Stankiewicz – „Sztuka życia według stoików

Wielu z Was czytając tytuł zapewne pomyślało: „O nie, tylko nie filozofia.. To gadanie o sprawach pozaziemskich, powrót do liceum, nudyyy”.

Też tak myślałem.

Nie zdawałem sobie sprawy, że Grecy i Rzymianie żyjący 2000 lat temu mieli te same problemy co my. Chodzili do pracy której nie lubili. Kłócili się z przyjaciółmi i rodziną. Gonili za pieniędzmi, seksem, bali się śmierci i tego, że ich dzieci zostaną pijakami. Chcieli być popularni. Chcieli, aby inni ich szanowali. Przejmowali się tym, co było wczoraj lub tym, co zrobić jutro.

Ta książka pokazuje jak odciąć się od spraw, które grają nam na nerwach, a na które nie mamy wpływu. Jak cieszyć się chwilą i nie martwić tym, co można było zrobić lepiej. Jak cieszyć się chwilą i nie martwić tym, co się stanie jutro.

Stoicyzm jest tak praktyczny, że znajduje zastosowanie nawet w psychoterapii. Każdy kogo znasz, kto prowadzi szczęśliwe życie i jest zawsze pogodny, nieświadomie wprowadza w życie zasady tej filozofii.

Dzięki tej książce o wiele lepiej radzę sobie z problemami.

Podsumowanie

Niedawno usłyszałem od kumpla, że „chciałbym osiągnąć taki stan spokoju jaki ty masz”. Odesłałem go do tych dwóch książek. One układają w głowie.

Żałuję, że nie wpadły mi w ręce dużo wcześniej. Oszczędziłbym sobie masę stresu podczas matury, egzaminów, rozmów kwalifikacyjnych i w relacjach ze znajomymi, kobietami i rodziną. Miałbym zdrowsze podejście do finansów i do otaczającego mnie świata.

Te książki poleciłem wielu znajomym, ale tylko dwie osoby je przeczytały. Powiedziały, że to „mocny materiał” i że „obie są w chuj dobre”.

 

Jeśli przeczytasz którąś z nich, wróć do tego wpisu i napisz w komentarzu co o nich sądzisz. Jestem ciekaw Waszych opinii.