by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Jak oszacować majątek + arkusz Excel

09/11/2017 by Rafał Santoro
Jak oszacować majątek + arkusz Excel

Oszacowanie majątku to sposób na zorientowanie się, jak Ci idzie z finansami. Czy wiesz, ile masz, z dokładnością do tysiąca złotych?

Dlaczego szacowanie majątku co miesiąc jest takie ważne?

Dzięki temu wiesz, czy jesteś bogatszy czy biedniejszy niż miesiąc temu. To wydaje się banalne ale większość ludzi nie wie, ile ma. Na serio.

Jeśli nie szacujesz regularnie ile masz to tak jakbyś poszedł w góry bez mapy, telefonu ani znaków turystycznych. I do tego w szpilkach. Idziesz gdzieś, nie wiadomo gdzie i „z mojej wypłaty nie da się nic odłożyć” bo „zarabiam za mało„. Spisanie kilku liczb w Excelu czy na kartce zajmuje tylko 2 minuty.

Jak już zaczniesz regularnie sprawdzać stan majątku, zrób wszystko, aby wyliczona kwota z obecnego miesiąca była większa niż poprzednio. 

Dzięki podliczaniu ile masz co miesiąc będziesz mógł przestawić się na autopilota. Widząc co dzieje się z Twoimi finansami będziesz mieć poczucie kontroli. A to oznacza mniej stresu i zmartwień.

Jeśli czujesz, że Twoja sytuacja finansowa jest kiepska i męczy Cię to, tym bardziej powinieneś to zrobić dla własnego zdrowia. Pomoże Ci to bardziej niż pomoc psychologa.

Jeśli będziesz zwiększać swój majątek co miesiąc o 1% to po 15 latach będziesz sześć razy bogatszy. W tym tempie zostawisz bogatych Niemców czy Szwedów daleko w tyle wyścigu szczurów.

Jeśli nie masz pomysłu jak zwiększać swój majątek o 1%, zacznij od 0,1%. Z biegiem czasu zaczniesz dostrzegać możliwości zarabiania i oszczędzania coraz większych kwot.

Ja pod koniec studiów odkładałem 100 zł miesięcznie. W budżecie biednego studenta była to astronomiczna kwota. Dylemat, czy wypić, a nie wypić kilkudziesięciu piw. Efektem tego poświęcenia jest to, że 6 lat później odkładam 8000 zł miesięcznie –  nawyk wszedł mi w krew.

Jak oszacować majątek?

Generalnie są dwa sposoby. Spisać wszystko co posiadasz lub tylko gotówkę i nieruchomości. Ta druga opcja jest mniej czasochłonna.

Ja uwzględniam nieruchomości i gotówkę – stan konta, lokaty, to co w portfelu i w śwince.0

Jak chcesz możesz doliczyć jeszcze samochód, elektronikę i podobne, ale wtedy co miesiąc musisz uwzględnić utratę wartości. To Ci zajmie więcej czasu, ale będziesz wtedy widzieć, jak szybko Twój samochód czy iPhone staje się bezwartościowy.

Nie uwzględniaj pożyczonych pieniędzy, bo nie masz do nich łatwego dostępu. Pożyczone traktuj jako stratę, oddane jako dochód.

Jak korzystać z arkusza?

Tutaj możesz pobrać prosty arkusz Excela i wpisać swoje liczby ==>> „Mój Majątek – wyscigszczurow.pl”<<== Arkusz nie mógłby być prostszy w obsłudze. W kolumnie po lewej stronie spisujesz swój majątek, a po prawej to ile zarobiłeś. W następnym miesiącu kopiujesz tabelkę i to wszystko.

Z czasem, jeśli chcesz, dodasz generowanie wykresów, liczenie średnich, procentów i innych fajerwerków. Możesz wzorować się na wykresach i parametrach które publikuję w raportach finansowych.

Jeśli chcesz się porównywać z innymi, to listę najbogatszych Polaków w rankingu Forbesa znajdziesz tutaj. Ja osobiście nie dążę do tego, aby tam trafić, ale kto wie, może któryś z czytelników wyścigu szczurów kiedyś się tam znajdzie? Jeśli już jesteś w TOP100 daj mi znać przez zakładkę kontakt.

Podsumowanie

Śledzenie jak idzie z miesiąca na miesiąc pozwoli Ci się zorientować, kiedy będziesz mógł opuścić wyścig szczurów (daj znać w komentarzach jak idzie!). Być może zorientujesz się, że w danym tempie do wcześniejszej emerytury zostało Ci jeszcze 30 lat. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli będziesz poprawiać swoje wyniki co miesiąc, będziesz tylko przyspieszać.