by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Tanie jest za drogie – kupuj rzeczy dobrej jakości

04/09/2017 by Rafał Santoro
Tanie jest za drogie – kupuj rzeczy dobrej jakości

Czy zawsze opłaca się kupować tanie rzeczy? Na dłuższą metę na tym stracisz więc nie.

Najlepiej kupować rzeczy dobrej jakości pomimo, że są droższe. Może się to wydawać dziwne bo na tym blogu zachęcam do oszczędzania pieniędzy, a nie wydawania. Jednak wysokiej jakości rzeczy wyglądają lepiej, są wygodniejsze i co najważniejsze, wytrzymują dłużej. To pozwala oszczędzać pieniądze, bo pomimo, że na początku wydasz więcej to w dłuższej perspektywie będziesz kupować dużo rzadziej. A im więcej będziesz oszczędzać tym szybciej będziesz mógł rzucić pracę na etacie.

Dobrej jakości rzeczy kupuje się rzadziej

Dobrej jakości rzeczy wystarczają na dłużej dzięki czemu można rzadziej chodzić na zakupy. Nie traci się czasu na dojazdy i błądzenie po sklepach lub internecie. Przy okazji zawsze kupisz coś niepotrzebnego, prawda?

Moje snikersy NB za 250 zł przeżyły trampki Conversa za 200 zł już o trzy lata. Nadal wyglądają jak nowe po wyciągnięciu z pralki.

Dobrej jakości rzeczy kupuje się mniej

Jakiś czas temu kupiłem klasyczne buty ze skóry za 1200 zł. Pomyślicie sobie, że jestem finansowym frajerem bo za 1200 zł można mieć kilka par innych butów. To prawda, jednak takie buty marzyły mi się już od kilku lat. N dodatek tej jakości buty będę mieć nosić przez 50 lat – za tą kasę dostaje się buty z przyszywaną podeszwą którą można wymienić. Do tego są tak ładne, że szczena opada, szczególnie płci przeciwnej co nie jest bez znaczenia w moim przypadku.

Kupując rzeczy lepszej jakości automatycznie mam ich mniej. Oszczędzam przestrzeń w mieszkaniu, mam mniejszy bałagan i mniej sprzątania. Wyższa jakość oznacza mniej napraw.

Nie wiem dlaczego wszyscy w około biegają z telefonami z popękanymi ekranami. Kupiłem dwa lata temu Samsunga za 150 funtów i folie ochronne za zawrotną sumę jednego funta za sześć sztuk. Jest lekki, ma wszystko czego potrzebuję. Spadł na ziemię milion razy i nic mu nie jest. Mam zamiar go eksploatować do końca świata. Przez czas życia mojego telefonu inni wydadzą więcej na naprawy zbitych ekranów. Nie rozumiem, jak można kupować coś, co się łatwo psuje?

Drogie nie zawsze oznacza wysoką jakość

Dobrym przykładem są ubrania dla kobiet, które pomimo, że są zrobione z poliestru i fatalnie uszyte potrafią kosztować kilkaset złotych. Za pół roku trend się zmieni więc ciuch nie zdąży się zepsuć. Pisał o tym Mr. Vintage.

Stosunek ceny do jakości

Im coś kosztuje więcej tym lepsze rozpoznanie robię przed zakupem. Czy na pewno taka cena za taką jakość to najlepszy układ? A może coś o połowę tańszego będzie tak samo dobre? Może coś o połowę droższego będzie niezniszczalne?

Dochodzi jeszcze jeden aspekt. Nawet jeśli coś jest w dobrej cenie i dobrze wykonanego to nie ma co tego kupować, jeśli nie jest nam potrzebne. W pewnym momencie stwierdziłem, że mam za dużo ubrań i nie potrzebuję więcej. Dlatego w 2017 roku nałożyłem na siebie bana na zakupy ubrań.

Wydawaj dużo na rzeczy z których często korzystasz

Im częściej czegoś używam, tym lepszej jakości szukam. A to zazwyczaj oznacza dużo większy wydatek. Ubrania to jeden z przykładów, ale nie masz co oszczędzać na fotelu lub biurku przy którym codziennie siedzisz.

Czasami kupuję tani badziew

Jest jedno odstępstwo od reguły kiedy kupuję coś tak taniego.

Zdarza się, że nie jestem do końca przekonany do zakupu. Chyba chcę to mieć, ale nie wiem czy spełni moje oczekiwania. Wtedy kupuję najtańszy odpowiednik po to, żeby własnie sprawdzić czy mi się to przyda. Tzw. rozpoznanie bojem. Jeśli okaże się, że to niewypał, to skończę z nieużywanymi butami za 50 zł, a nie za 500 zł.

Tanie jest drogie

Im mniej masz pieniędzy, tym lepszej jakości rzeczy powinieneś kupować. Wydaje się, że to wbrew logice ale dzięki temu w dłuższym terminie zaoszczędzisz więcej pieniędzy.

Uzbieranie pieniędzy na większy zakup potrwa kilka miesięcy. W tym czasie dobrze zastanowisz się czy tego potrzebujesz. Jeśli Ci to jest potrzebne to się nie rozmyślisz. A jeśli się rozmyślisz to całe szczęście – nie wydałeś pieniędzy na coś niepotrzebnego. Kupowanie pod wypływem impulsu zostaw frajerom.

Dobrej jakości rzeczy pozwolą Ci w dłuższej perspektywie zaoszczędzić więcej pieniędzy, a bez oszczędzania co najmniej ponad połowy wypłaty ciężko mówić o wcześniejszej emeryturze.


Nowe posty pojawiają się w poniedziałek i czwartek po 11.00. Listę wszystkich wpisów znajdziesz w ARCHIWUM. Jeśli chcesz otrzymywać nowe artykuły na maila – zapisz się do newslettera.