by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Potrzebuję 500 tys. do przejścia na emeryturę

24/07/2017 by Rafał Santoro
Potrzebuję 500 tys. do przejścia na emeryturę

Pół miliona złotych to moja magiczna liczba, która umożliwi mi przejście na wcześniejszą emeryturę. Zamierzam tyle uzbierać przed 35. rokiem życia i to pomimo tego, że pracuję na etacie.

Ten kto czyta tego bloga wie, że nie prowadzę, ani nie zamierzam zakładać własnego biznesu. Nie potrzebuję tego żeby zostać rentierem. Oszczędzam dużą część wypłaty co pozwala mi kupować małe mieszkania na wynajem.

Żeby dużo oszczędzać obciąłem wydatki do minimum i wyjechałem za granicę żeby więcej zarabiać.

Następny krok to inwestowanie w nieruchomości. Małe mieszkania w średniej wielkości mieście są stosunkowo tanie (ok. 120 tys. zł), a z najmu generują 800-1200 zł miesięcznie. Dzięki oszczędnemu trybowi życia jestem w stanie odłożyć na zakup takiego mieszkania w mniej niż dwa lata.

Ile mieszkań potrzebuję do przejścia na emeryturę?

Swoje koszty życia na emeryturze szacuję na 2000 zł. Jeśli przyjmę, że za kilka lat jedno mieszkanie wynajmę za 1000-1200 zł to potrzebuję trzy mieszkania. Jedno dla mnie, a pozostałe dwa na wynajem. Trzy mieszkania to mój próg przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Trzy mieszkania w średnim mieście (3 * 120 tys. = 360 tys.) i solidna poduszka powietrzna = 140 tys. zł to właśnie pół miliona złotych. To minimalna kwota przy której mogę myśleć o przejściu na emeryturę.

W rzeczywistości bezpieczniej będę się czuł z czterema mieszkaniami na wynajem więc majątkiem w wysokości bliżej 600 tys zł.

W ogóle nie biorę pod uwagę emerytury z ZUSu. Nie zamierzam polegać na Państwie i obietnicach polityków.

Chwilowo nie mam lepszego pomysłu na inwestowanie niż nieruchomości. Jeśli się coś zmieni zmodyfikuję mój plan emerytalny, ale do tego czasu zakładam, że wrzucę wszystko w mieszkania. Być może część kapitału umieszczę w akcjach/ETFach.

Plusem nieruchomości jest to, że dochód z najmu jest odporny na inflację. Jeśli ceny urosną o 5% to podniosę czynsz o 5%. Większość zysku z najmu będę na bieżąco wydawać więc inflacja będzie dla mnie pomijalna.

Koszty życia na emeryturze

Swoje wydatki na emeryturę szacuję następująco:

  • 500 zł czynsz + media: mógłbym mieszkać w pierwszym mieszkaniu które kupiłem na wynajem. Czynsz do spółdzielni i media wynoszą ok. 360 zł więc zakładam tu margines.
  • 400 zł ubezpieczenie zdrowotne: składka na dobrowolne ubezpieczenie w NFZ. O optymalizacji nie myślałem jeszcze w ogóle bo to temat na za kilka lat.
  • 600 zł jedzenie: obecnie w Szwecji, która jest dużo droższa niż Polska, wydaję na jedzenie ok. 600-700 zł więc tu też zakładam pewien zapas.

W sumie 1500 zł kosztów stałych z możliwością optymalizacji. Zostanie mi 500 zł na drobne wydatki i poduszka finansowa 140 tys. na czarną godzinę. To absolutne minimum w jakie celuję – mówię tu o dolnej granicy która umożliwi mi wcześniejszą emeryturę.

Na pewno mój plan zdąży się zmienić w ciągu kilku lat, ale tym się nie przejmuje bo wszystko samo się ułoży jeśli nadal będę robił to, co robię.

Najprawdopodobniej nie zatrzymam się na trzech mieszkaniach. Jeśli do powyższych wyliczeń dorzucę jeszcze jedno mieszkanie na wynajem (moja emerytalna wypłata z najmu wyniesie wtedy 3000 zł), to zamiast 500 zł poza kosztami stałymi będę mieć 1500 zł na drobne wydatki.

Nie spodziewam się żebym wydawał aż tyle więc nawet na emeryturze nadal będę się bogacić.

Nie zamierzam wydawać zbyt dużo na transport. Nie będę musiał dojeżdżać do pracy. Nie mam i nie chcę mieć samochodu, to studnia bez dna dla pieniędzy i stres (problemy z parkowaniem, mandaty, korki, naprawy, stłuczki, opłaty, przeglądy). Być może zaopatrzę się w bilet miesięczny na komunikację miejską, a w razie konieczności skorzystam z taxi/ubera. Gdzie się da na spokojnie dojadę na rowerze. Same plusy.

Czym się zajmę na emeryturze?

Jako 35 letni rentier będę mieć wiele lat życia przed sobą i nie będę siedzieć z założonymi rękami. Jednak rzucę etat i pracę dla pieniędzy. Będę mieć czas na powolne, bezstresowe życie i myślenie. Wiem, że znajdę kreatywne zajęcie – będę robić to, czego realizacja da mi przyjemność i satysfakcję, a efektem ubocznym będą pieniądze. Nie będzie szefa, procesów i nikt mi nie będzie mówić, że mam zrobić coś nudnego/głupiego.

Zauważyłem, że podczas kilkudniowych urlopów zaczynam wpadać na pomysły, które w pracy nigdy by mi nie przyszły do głowy. Wystarczy kilka dni przerwy żeby mój mózg zaczął myśleć kreatywnie.

Boję się pomyśleć na jakie pomysły wpadnę, kiedy będę na korporacyjnym detoksem do końca życia. Kiedy każdy dzień będę mógł spędzić tak jak będę chciał.

Wydatki na rodzinę

Wielką niewiadomą pozostają dla mnie wydatki związane z rodziną. Mam tu na myśli pomoc rodzicom na starość i/lub założenie rodziny. Jak na razie nie pali mi się do rozmnażania, ale może za 10 lat to się zmieni. Mam nadzieję, że instynkt ojcowski nigdy się u mnie nie aktywuje, bo wzięcie ślubu to prawie pewny rozwód (i stres), a dziecko to obniżenie poziomu szczęścia na 20 lat (i stres).

Wszystko to opóźni wcześniejszą emeryturę. Czwarte mieszkanie jako bufor na pewno się przyda.

Kiedy dorobię się tego pół miliona?

Mam 170 z 500 tysięcy (lipiec 2017). Dopiero 1/3 drogi za mną. Pracuję na etacie i mam to szczęście, że jestem inżynierem więc zarabiam powyżej średniej. Jeśli przyjmę, że na przestrzeni następnych kilku lat uda mi się oszczędzać 6000 zł jak do tej pory, to do pół miliona dobiję za 4,5 roku, w 2022 roku. Planuję osiągnąć finansową wolność wcześniej, ale do obliczeń przyjmuję bardziej konserwatywną datę.

Nie uwzględniam podwyżek, bo jeszcze przez przynajmniej rok zostanę za granicą, gdzie będę oszczędzać więcej niż 6000 zł miesięcznie, jednak po powrocie do Polski mogę zarabiać mniej.

Ostatnio chodzi mi po głowie zmiana branży więc być może będę musiał przyjąć na klatę niższe zarobki przez rok lub dwa.

Wszystko idzie w dobrą stronę

Nie raz się już w życiu przekonałem, że najważniejsze to mieć plan. W trakcie realizacji będzie się zmieniał, ale z każdym miesiącem jestem bliżej celu.

Najgorsze już mam za sobą czyli cięcie wydatków (oszczędne życie) i osiągnięcie wysokich zarobków. Rozpędziłem mój finansowy pociąg, teraz muszę tylko utrzymać prędkość i zaczekać kilka lat. Zaoszczędzę tyle ile mi potrzeba i pracę do końca życia będę mieć z głowy.

Za kilka lat każdy tydzień będzie dla mnie siedmiodniowym weekendem.

 


Listę wszystkich wpisów znajdziesz w ARCHIWUM. Jeśli chcesz otrzymywać nowe artykuły na maila – zapisz się do newslettera.