by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Jak zostać bogatym – prosty sposób

01/06/2017 by Rafał Santoro
Jak zostać bogatym – prosty sposób

Zgromadzenie majątku nie jest łatwe, bo potrzebna jest determinacja i konsekwencja. Ale myśląc kilka lat do przodu każdy, dosłownie każdy,  bez względu na to czy jest mądry czy głupi, może stać się bogatym.
Nie trzeba mieć własnego biznesu, grać na giełdzie, lub czekać na spadek po bogatej cioci. Nie myśl, że musisz od razu zostać Billem Gatesem; zacznij od małych, prostych kroków.

Niektórzy piszą o tym książki. Poniżej zamieszczam procedurę która sam stosuję, tylko 199 słów, dwie minuty czytania.

Po pierwsze

Raz w miesiącu podlicz swój majątek. Na kartce lub w Excelu spisz wszystko co posiadasz. Nieruchomości, samochód, biżuterię, elektronikę, stan kont, lokaty, pieniądze w portfelu, w śwince i w materacu. Z elektroniką i samochodem jest problem, bo szybko tracą na wartości i ciężko przewidzieć wartość w danej chwili.

Nie uwzględniaj pożyczonych pieniędzy, bo nie masz do nich łatwego dostępu. Poza tym dłużnik może ci nie oddać. Pożyczone traktuj jako stratę, oddane jako zarobek.

Po drugie

Zrób wszystko, aby wyliczona kwota z obecnego miesiąca była większa niż poprzednio. Odłóż część wypłaty lub weź dodatkowe zlecenie. Sprzedaj nieużywane rzeczy, zamień samochód na tańszy, nie kupuj nowe telefonu, jeśli obecny wciąż działa. Znajdź sposób który najbardziej pasuje tobie.

Jeśli będziesz zwiększać swój majątek co miesiąc o 1% to po 15 latach będziesz sześć razy bogatszy. Z upływem czasu będzie Ci coraz trudniej odkładać 1% – bo kwota bezwzględna będzie wyższa – ale zmusi Cię do myślenia i kombinowania.

Pod koniec studiów odkładałem 100 zł miesięcznie. W budżecie biednego studenta była to astronomiczna kwota. Dylemat, czy wypić, a nie wypić dwadzieścia piw. Efektem tego poświęcenia jest to, że 6 lat później odkładam 8000 zł miesięcznie, bo nawyk wszedł mi w krew.

To jest proste

Regularnie podliczam o ile się wzbogaciłem.

Co miesiąc rosnę o 1-3%, dlatego wiem, że za kilka lat nie będę już musiał pracować, będę na emeryturze w wieku trzydziestu kilku lat.

Ten pomysł jest tak prosty, że aż trudno uwierzyć, że prawie nikt tak nie robi. Wśród moich znajomych tylko jedna osoba.

Jeśli nie masz pomysłu jak zwiększać swój majątek o 1%, zacznij od 0,1%. Z biegiem czasu zaczniesz znajdywać możliwości zarabiania i oszczędzania coraz większych kwot.

Nie przejmuj się, jeśli odkładasz za mało, zacznij, a reszta potoczy się sama. Regularnie licz ile masz i zrób wszystko, żeby za miesiąc mieć więcej, a staniesz się bogaty.

 


Listę wszystkich wpisów znajdziesz w ARCHIWUM. Jeśli chcesz otrzymywać nowe artykuły na maila – zapisz się do newslettera.