by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Raport Finansowy: Grudzień 2016

02/03/2017 by Rafał Santoro
Raport Finansowy: Grudzień 2016

Jest to pierwszy post z cyklu „Raport Finansowy”. Co miesiąc będę publikować to ile zarabiam, oszczędzam, na co wydaję i co z tymi pieniędzmi robię.

Postanowiłem opublikować moje wyniki finansowe zaczynając od grudnia 2016 roku:

Zarobki i wydatki

W grudniu 2016 zarobiłem 11 429 zł. Składa się na to wypłata w funtach przeliczona na złotówki i kilkaset złotych dochodu z wynajmu mojego pierwszego mieszkania:

Jak widać moje konto zasila już pierwszy dochód pasywny z najmu. Mógłbym zarabiać na tym więcej, ale przebywając za granicą mam trochę związane ręce. Po powrocie do kraju będę w stanie zoptymalizować niektóre koszty. Prawdopodobnie mógłbym w ogóle nie płacić podatku z najmu gdybym przeszedł na rozliczanie zgodnie ze skalą podatkową, a nie tak jak teraz ryczałtem.

Wydałem 5264 zł. Koszty życia w UK są dużo wyższe niż w Polsce. Wydatki na mieszkanie + media, transport i siłownię wyglądają tak:

Czynsz £392,5
Woda £13,5
Council Tax £70
Prąd £41
Internet £14
Dojazd do pracy – pociąg £105,3
Siłownia £17,99

Pomimo, że w grudniu spotkało mnie kilka wydatków związanych ze Świętami wydałem tylko o 1000 zł więcej niż miesiąc wcześniej. Za bilety lotnicze do Polski zapłaciłem ponad 1000 zł ale pół roku wcześniej więc tego nie uwzględniam.

Dodatkowo drobne kwoty wydałem na abonament telefoniczny taty, cele charytatywne, domenę i hosting, 3 dniowy urlop w Gdańsku na początku miesiąca. Do tego drobne zakupy na allegro.

Oszczędności

W tym miesiącu zaoszczędziłem 6165 zł. W tym tempie 120 tys.zł. które potrzebne jest na zakup kolejnego mieszkania odkładam w 19,5 miesiąca:

Przed wyjazdem do UK pracowałem za 4000 zł, z czego udawało mi się odłożyć 1500-2000 zł miesięcznie. Dzięki wyjazdowi za granicę zwiększyłem szybkość oszczędzania trzykrotnie. Jeden rok pracy w UK = 3 lata pracy w Polsce.

Savings rate (Oszczędności / Zarobki)

Zaoszczędziłem 53.94% tego co zarobiłem:

Trochę poniżej średniej, mniej niż w listopadzie, ale całkiem nieźle, biorąc pod uwagę, że w grudniu były Święta.

Majątek

Mój majątek wzrósł do 146 578 zł. To o +4,4% więcej, niż miesiąc wcześniej. Gdyby mój majątek rósł o +4.4% miesięcznie to rocznie dałoby to wzrost o +61%:

Podsumowanie

Kolejny silny miesiąc. Nawet Święta nie były w stanie zmasakrować mojego miesięcznego budżetu.

Powoli zbieram kapitał na zakup następnego mieszkania. Wiedząc dokładnie ile miesięcznie odkładam mogę oszacować, kiedy będzie mnie stać na następne mieszkanie. Widzę też, że w tym tempie nie będę musiał pracować do końca życia, a jedynie kilka lat.

Oszczędzam co miesiąc i dzięki temu powoli buduję swój majątek. Cały czas myślę o tym, jak mógłbym więcej zarabiać lub oszczędzać. Skutkuje to tym, że co jakiś czas znajduję sposób lub wykorzystuję nadarzającą się możliwość do oszczędzania jeszcze większej ilości pieniędzy. Co ciekawe, jeśli kiedyś odłożenie dodatkowych 100 zł wydawało mi się bardzo trudne, to po jakimś czasie stawało okazywało się proste.

Na ostatnim roku studiów oszczędzałem około 100 zł miesięcznie. Teraz odkładam 60x więcej. Teraz w 6 dni odkładam tyle, co na studiach w rok. Z tego punktu widzenia oszczędzanie małych kwot wydaje się bez sensu. Jednak gdybym wtedy nie zaczął oszczędzać czegokolwiek to dzisiaj na pewno nie odkładałbym 60x więcej. Nie nauczyłbym się dyscypliny i nie miałbym motywacji do dążenia do mojego celu, skoro wydaje się to bez sensu. W tym tempie za 2-3 lata powinienem spokojnie odkładać 10-12 tys. zł miesięcznie, co dzisiaj wydaje mi się prawie niemożliwe. Zobaczymy za 3 lata.

Narazie skupiam się na systematycznym wykonywaniu małych kroków w odpowiednim kierunku.

 


Listę wszystkich wpisów znajdziesz w ARCHIWUM. Jeśli chcesz otrzymywać nowe artykuły na maila zapisz się do newslettera.