by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Raport Finansowy: Grudzień 2017

22/01/2018 by Rafał Santoro
Raport Finansowy: Grudzień 2017

W grudniu 2017 zarobiłem 11 329 . Na Święta poleciałem do Polski: rodzina, prezenty i spotkania ze znajomymi. Mimo to, wydałem tyle, co nic – 1612 zł. Szczegóły poniżej.Zaoszczędziłem 9716 zł. To sukces biorąc pod uwagę świąteczne szaleństwo. Sam trochę nie dowierzałem liczbom, ale sprawdzałem kilka razy.

Jest to post z cyklu „Raport Finansowy” z którego dowiesz się jak zarabiam i co robię z pieniędzmi. Wszystkie Raporty Finansowe zaczynając od grudnia 2016 znajdziesz tutaj

ZAROBKI I WYDATKI

W tym miesiącu zarobiłem 11 329zł. Składa się na to wypłata plus kilkaset złotych dochodu z wynajmu mojego pierwszego mieszkania:

Wydatki

Przez cały miesiąc wydałem tylko 1612 . Pomyślicie, że przymierałem głodem i oszczędzałem jak tylko mogę każdą szwedzką koronę. Nic podobnego.

Wydałem trochę na książki, zapłaciłem za serwer bloga na kolejny rok, kupiłem dwa internetowe kursy programowania (Java i JavaScript). Wydałem z 200 zł na alkohol i trochę na pociągi, autobusy, prezenty itp. Jak widać, jestem normalnym człowiekiem.

Trochę mniej mi zeszło na jedzenie bo przed wylotem do Polski na Święta opróżniałem lodówkę.

Ach, i odłożyłem jeszcze 300 zł na wydatki w przyszłości takie jak nowy wykrywacz metalu, wesele kuzynki czy nowy telefon. Od jakiegoś czasu odkładam sobie co miesiąc drobne kwoty na takie wydatki w przyszłości. Wiem, że to więcej pierdzielenia się z liczeniem, zamiast kupić i zapomnieć, ale ja za bardzo lubię wpisywać co się da do Excela:

OSZCZĘDNOŚCI

W tym miesiącu zaoszczędziłem 9176 . W 2017 roku odkładałem średnio 6399 zł miesięcznie:

Bardzo dobry miesiąc pod względem oszczędności. Po powrocie do Polski w 2018 roku taki poziom będzie przez dłuższy czas dla mnie nieosiągalny. Ale nie martwię się tym, bo to uwzględniłem w moim finansowym planie przejścia na wcześniejszą emeryturę za 5 lat.

SAVINGS RATE (OSZCZĘDNOŚCI / ZAROBKI)

Zaoszczędziłem 85% z tego co zarobiłem. Średnia z 2017 roku to 57%:

Jak widać na wykresie, najgorzej poszło mi w marcu 2017 – to wtedy przeprowadziłem się z UK do Szwecji. Później było już tylko lepiej. Powoli (czyli bezboleśnie) optymalizowałem wydatki. Po powrocie do Polski spodziewam się podobnego scenariusza. Z czasem moje koszty będą spadać, a zarobki rosnąć.

To kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę w zależności od tego ile oszczędzasz opisuje Michał Szafrański w tym artykule.

Oszczędzanie co najmniej 50% miesięcznie uważam też za warunek konieczny do tego, aby zostać rentierem w sensownym czasie.

MAJĄTEK

Mój majątek wzrósł do 228 667 zł. To o +4,44% więcej niż miesiąc wcześniej:

Na początku roku po cichu liczyłem, że dobiję do 250 000 zł majątku ale przeprowadzka i sporo niespodziewanych wydatków pokrzyżowały moje nadzieje. I tak jest nieźle, nie zamierzam narzekać.

Do przejścia na wcześniejszą emeryturę potrzebuję pół miliona złotych.

Do pół miliona planuję dobić w okolicach 2022/23 roku. Będę wtedy mieć 34-35 lat. Planuję powrót do Polski w 2018 roku więc dużo może się zmienić, ale tym będę się martwić później. Na razie mój pomysł na wcześniejszą emeryturę zakłada kupno 3-4 mieszkań, jednego dla siebie, a reszty na wynajem.

PODSUMOWANIE

Niebawem opublikuję całoroczne podsumowanie, myślę, że to będzie dla Was ciekawe. Jeśli chcesz poczytać o czymś konkretnym – daj cynk w komentarzach. Wasze komentarze w dużym stopniu karmią moją motywację do regularnego publikowania więc nie szczędźcie słów.

Udało mi się opublikować raport za każdy miesiąc 2017 roku. Zakładając bloga uznałem, że to najlepszy sposób aby pokazać Wam w jaki sposób turlam się do wolności finansowej. Za kilka lat każdy będzie w stanie dokładnie prześledzić jak osiągnąłem swój cel. Te raporty na pewno się przydadzą jak będę próbował tłumaczyć ludziom dlaczego mam tylko 35 lat i nie muszę już chodzić do pracy.

Exit z wyścigu szczurów – to będzie piękna chwila.