by Rafał Santoro - Zamierzam doczołgać się do emerytury w wieku 35 lat

Raport Finansowy: Grudzień 2017

22/01/2018 by Rafał Santoro
Raport Finansowy: Grudzień 2017

W grudniu 2017 zarobiłem 11 329 . Na Święta poleciałem do Polski: rodzina, prezenty i spotkania ze znajomymi. Mimo to, wydałem tyle, co nic – 1612 zł. Szczegóły poniżej.Zaoszczędziłem 9716 zł. To sukces biorąc pod uwagę świąteczne szaleństwo. Sam trochę nie dowierzałem liczbom, ale sprawdzałem kilka razy.

Jest to post z cyklu „Raport Finansowy” z którego dowiesz się jak zarabiam i co robię z pieniędzmi. Wszystkie Raporty Finansowe zaczynając od grudnia 2016 znajdziesz tutaj

ZAROBKI I WYDATKI

W tym miesiącu zarobiłem 11 329zł. Składa się na to wypłata plus kilkaset złotych dochodu z wynajmu mojego pierwszego mieszkania:

Wydatki

Przez cały miesiąc wydałem tylko 1612 . Pomyślicie, że przymierałem głodem i oszczędzałem jak tylko mogę każdą szwedzką koronę. Nic podobnego.

Wydałem trochę na książki, zapłaciłem za serwer bloga na kolejny rok, kupiłem dwa internetowe kursy programowania (Java i JavaScript). Wydałem z 200 zł na alkohol i trochę na pociągi, autobusy, prezenty itp. Jak widać, jestem normalnym człowiekiem.

Trochę mniej mi zeszło na jedzenie bo przed wylotem do Polski na Święta opróżniałem lodówkę.

Ach, i odłożyłem jeszcze 300 zł na wydatki w przyszłości takie jak nowy wykrywacz metalu, wesele kuzynki czy nowy telefon. Od jakiegoś czasu odkładam sobie co miesiąc drobne kwoty na takie wydatki w przyszłości. Wiem, że to więcej pierdzielenia się z liczeniem, zamiast kupić i zapomnieć, ale ja za bardzo lubię wpisywać co się da do Excela:

OSZCZĘDNOŚCI

W tym miesiącu zaoszczędziłem 9176 . W 2017 roku odkładałem średnio 6399 zł miesięcznie:

Bardzo dobry miesiąc pod względem oszczędności. Po powrocie do Polski w 2018 roku taki poziom będzie przez dłuższy czas dla mnie nieosiągalny. Ale nie martwię się tym, bo to uwzględniłem w moim finansowym planie przejścia na wcześniejszą emeryturę za 5 lat.

SAVINGS RATE (OSZCZĘDNOŚCI / ZAROBKI)

Zaoszczędziłem 85% z tego co zarobiłem. Średnia z 2017 roku to 57%:

Jak widać na wykresie, najgorzej poszło mi w marcu 2017 – to wtedy przeprowadziłem się z UK do Szwecji. Później było już tylko lepiej. Powoli (czyli bezboleśnie) optymalizowałem wydatki. Po powrocie do Polski spodziewam się podobnego scenariusza. Z czasem moje koszty będą spadać, a zarobki rosnąć.

To kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę w zależności od tego ile oszczędzasz opisuje Michał Szafrański w tym artykule.

Oszczędzanie co najmniej 50% miesięcznie uważam też za warunek konieczny do tego, aby zostać rentierem w sensownym czasie.

MAJĄTEK

Mój majątek wzrósł do 228 667 zł. To o +4,44% więcej niż miesiąc wcześniej:

Na początku roku po cichu liczyłem, że dobiję do 250 000 zł majątku ale przeprowadzka i sporo niespodziewanych wydatków pokrzyżowały moje nadzieje. I tak jest nieźle, nie zamierzam narzekać.

Do przejścia na wcześniejszą emeryturę potrzebuję pół miliona złotych.

Do pół miliona planuję dobić w okolicach 2022/23 roku. Będę wtedy mieć 34-35 lat. Planuję powrót do Polski w 2018 roku więc dużo może się zmienić, ale tym będę się martwić później. Na razie mój pomysł na wcześniejszą emeryturę zakłada kupno 3-4 mieszkań, jednego dla siebie, a reszty na wynajem.

PODSUMOWANIE

Niebawem opublikuję całoroczne podsumowanie, myślę, że to będzie dla Was ciekawe. Jeśli chcesz poczytać o czymś konkretnym – daj cynk w komentarzach. Wasze komentarze w dużym stopniu karmią moją motywację do regularnego publikowania więc nie szczędźcie słów.

Udało mi się opublikować raport za każdy miesiąc 2017 roku. Zakładając bloga uznałem, że to najlepszy sposób aby pokazać Wam w jaki sposób turlam się do wolności finansowej. Za kilka lat każdy będzie w stanie dokładnie prześledzić jak osiągnąłem swój cel. Te raporty na pewno się przydadzą jak będę próbował tłumaczyć ludziom dlaczego mam tylko 35 lat i nie muszę już chodzić do pracy.

Exit z wyścigu szczurów – to będzie piękna chwila.

 

  • MrAnonim99

  Hej, jesteś w stanie podzielić się wiedzą lub plikiem jak można generować sobie takie fajne wykresy? 🙂
  Czy jak odkładasz po jakąś kwotę np. 50zł na różne rzeczy to czy odkładasz gdzieś na jakieś subkonta czy inaczej? – sam mam podobny sposób, ale mój jest taki że nazywam sobie zwykłe koperty, i tam odkładam. Myślałem ostatnio nad czymś takim aby otwierać sobie jakieś subkonta z nazwami w banku i tam wpłacać, ale nie wiem czy banki mają takie możliwości w ogóle?
  Zrób jakiś wpis o wykrywaczu metalu i samym hobby, chodzi mi to już od jakiegoś czasu po głowie i za jakiś czas będe chciał tego spróbować więc każda wiedza na ten temat się przyda 🙂

  • Prosty arkusz ale bez wykresów wrzuciłem tutaj:
   http://wyscigszczurow.pl/jak-oszacowac-majatek/

   Tak teraz myślę, że może powinienem wrzucić coś z wykresami itp. W moim obecnym excelu ja się już czasem nie mogę połapać więc ten się nie nadaje do publikacji…

   Próbowałem z subkontami ale za dużo roboty dla mnie było. Zrobiłem sobie tabelkę z zaplanowanymi wydatkami i sumę po prostu odejmuję w excelu przy szacowaniu majątku – prościej się nie da. Ale opcja z kopertami jest na pewno najskuteczniejsza, najtrudniej wydać takie pieniądze na coś innego 🙂

   O wykrywaczu miałem napisać w darmowym mini ebooku o podstawach oszczędzania ale teraz nie mam czasu na dokończenie tego. Pomyślę nad postem o tym.

   • MrAnonim99

    Jak będziesz miał chwilę zarzucić coś z wykresami to nie powiem – było by mega.
    W sumie tabelka z wydatkami też zda egzamin 🙂

  • Piotr

   Dla mnie właśnie subkonta działają najlepiej – do tego stopnia, że mam ich kilkanaście.

   Np. na jednym koncie trzymam kilka tysięcy rezerwy na bieżące nadspodziewane wydatki, na drugim poduszkę bezpieczeństwa na pół roku do przodu, na trzecim oszczędności długoterminowe. Na inne konto wpływa mi wypłata i do niego nie mam karty. Kartę mam do innego konta na które przelewam określoną kwotę w danym miesiącu.

   Na jedno subkonto wpływają mi czynsze od najemców, na drugim trzymam ich kaucje, na trzecie przelewam zyski (to co zostaje z czynszów po opłaceniu kosztów). Na jeszcze kolejne przelewam 19% z każdej faktury zbierając na podatek dochodowy a na jeszcze inne 23% okładam na vat.

   Trochę ich jest ale bez dużego grzebania w excelu mam pełną jasność co ile mi przynosi lub zużywa środków.