by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Raport Finansowy: Kwiecień 2017

08/05/2017 by Rafał Santoro
Raport Finansowy: Kwiecień 2017

Jest to post z cyklu „Raport Finansowy” – publikuję to ile zarobiłem, wydałem i zaoszczędziłem w marcu 2017 roku. 

Wszystkie Raporty Finansowe zaczynając od grudnia 2016 można znaleźć pod tym linkiem

Kwiecień był pierwszym pełnym miesiącem spędzonym w Szwecji. Całkiem szybko udało mi się zorientować w nowym otoczeniu (sklepy, transport itp.) głównie dzięki temu, że firma wynajęła mi mieszkanie. Dzięki temu odpadło 95% zmartwień.

ZAROBKI I WYDATKI

W tym miesiącu zarobiłem 12 423 , trochę więcej niż powinno ponieważ wraz z wypłatą za kwiecień dostałem wypłatę za kawałek marca.  Do tego dochodzi kilkaset złotych dochodu z wynajmu mojego pierwszego mieszkania:

Przez najbliższy rok dopóki mieszkam w Szwecji wypłata powinna oscylować w okolicach 11 000 zł netto. Wypłata w złotówkach więc różnicami kursowymi nie muszę się już przejmować.

Przez cały miesiąc wydałem 7157 zł. Bardzo dużo a to z tego powodu, że blisko 4500 zł poszło na „sprawy rodzinne”, 600 zł na doposażenie mieszkania firmowego w mopy, naczynia i tym podobne ale mam dostać za to zwrot. Mieszkanie wynajmuje i opłaca mi firma co jest ogromnym plusem, zazwyczaj wynajmowanie mieszkania za granicą to droga przez mękę. Dodatkowo jestem do przodu na opłatach za mieszkanie i w przypadku przelotów również bo raz na kwartał koszty biletów lotniczych też pokrywa firma.

Po odjęciu tego wszystkiego na samo życie wydałem naprawdę niewiele, a kwiecień to dopiero pierwszy miesiąc przez który zazwyczaj wydaje się najwięcej. Dopiero znajduje się swoją rutynę, gotowanie w domu, bilety miesięczne na autobus i tak dalej.

Jak zwykle drobne kwoty wydałem na cele charytatywne, abonament telefoniczny taty i swój.

OSZCZĘDNOŚCI

W tym miesiącu zaoszczędziłem 5265 zł. Przez ostatnie 12 miesięcy odkładałem średnio 5471 zł miesięcznie. W tym tempie 120 tys. zł. które potrzebne jest na zakup kolejnego mieszkania odkładam w 22 miesiące:

Pomimo 4500 zł które poszły na „sprawy rodzinne” oszczędności wróciły w okolice średniej z tego roku. Na te cele wydam jeszcze po 2000 zł przez 3 miesiące. Potem spodziewam się oszczędności na poziomie 9-10 tys. zł miesięcznie. Kosmiczne pieniądze ale na wykresach nie widać kosztów niematerialnych tułania się za pracą po Europie takich jak życie z dala od rodziny i znajomych. Pewnie są osoby które lubią żyć na walizkach ale ja do nich nie należę, dlatego w 2018 roku zmierzam wrócić do Polski.

SAVINGS RATE (OSZCZĘDNOŚCI / ZAROBKI)

Zaoszczędziłem tylko 42% tego co zarobiłem. Średnia z ostatnich 11 miesięcy to 53%:

Pomimo zawirowań związanych z przeprowadzką do innego kraju i wydatkami rodzinnymi średnio przez rok odkładam ponad połowę zarobionych pieniędzy. Po ustabilizowaniu sytuacji myślę, że spokojnie  70-80% wypłaty będzie zostawać mi w kieszeni.

Na studiach odkładałem około 100 zł miesięcznie co przy dzisiejszych liczbach wydaje się śmieszną kwotą, ale nie od razu Rzym zbudowano i od czegoś (czegokolwiek) trzeba zacząć.

MAJĄTEK

Mój majątek wzrósł do 164 468 zł. To o +3,31% więcej niż miesiąc wcześniej:

Praktycznie co by się nie działo co miesiąc dokładam kolejną cegiełkę do mojego majątku. Mam to szczęście, że jestem jeszcze stosunkowo młody i nie mam zbyt wielu zobowiązań (np. dziecko).

Ten wykres jest chyba najważniejszy bo przedstawia to kiedy mniej więcej będzie mnie stać na wcześniejszą emeryturę czyli zgromadzenia 500 tys. złotych:

Obecnie mój plan zakłada kupno 3-4 mieszkań, jednego dla siebie, a reszty na wynajem. Stąd skala po lewej stronie wykresu z maksimum 500 000 zł. O ile nic się nie zmieni do „dojdę” tam gdzieś w 2022 roku. Od następnego miesiąca powinno udać mi się odkładać z wypłaty więcej niż dotychczas więc spodziewam się, że wykres zakręci trochę bardziej na północ.

PODSUMOWANIE

Kwiecień pomimo rekordowych wydatków zaliczyć mogę do przeciętnych co samo w sobie jest sukcesem. Najważniejsze, żeby było na plus.

Myślałem, że być może już ten miesiąc będzie rekordowy po nowej wypłacie, ale jak to w życiu, zawsze coś wyskoczy 😉

 


Listę wszystkich wpisów znajdziesz w ARCHIWUM. Jeśli chcesz otrzymywać nowe artykuły na maila – zapisz się do newslettera.