by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Raport Finansowy: Luty 2017

16/03/2017 by Rafał Santoro
Raport Finansowy: Luty 2017

Jest to post z cyklu „Raport Finansowy”. Dzisiaj publikuję to ile zarobiłem, wydałem i zaoszczędziłem w lutym 2017 roku.

Wszystkie Raporty Finansowe zaczynając od grudnia 2016 można znaleźć pod tym linkiem

W lutym wydałem więcej niż w styczniu. Na kilka dni odwiedzili mnie znajomi co odbiło się na miesięcznym budżecie. Poza tym utrzymałem swoją dyscyplinę finansową i bez problemu udało mi się zaoszczędzić ponad połowę wypłaty.

Zarobki i wydatki

W lutym 2017 zarobiłem 11 406 . Składa się na to wypłata w funtach przeliczona na złotówki i kilkaset złotych dochodu z wynajmu mojego pierwszego mieszkania:

Kursu GPB/PLN prawie się nie zmienił. Sprzedałem kilka nieużywanych rzeczy na ebay co mi dało w sumie kilkaset złotych.

Wydałem 5211. Koszty życia w UK są dużo wyższe niż w Polsce. Ile kosztuje mnie wynajem mieszkania w UK znajdziesz w raporcie za grudzień 2016.

Nic dziwnego, że wydałem więcej niż w styczniu. Przyjechali znajomi, trochę wypiliśmy i wybraliśmy się na kilka wycieczek, w tym do miejsca urodzenia Szekspira. Szekspir po tym jak stał się już sławny wrócił do swojego rodzinnego miasta i kupił największy dom w mieście z 22 sypialniami za 120 funtów.

Dodatkowe wydatki w lutym to cele charytatywne, nowy odkurzacz, abonament telefoniczny taty i zakup biletu lotniczego do Polski.

Oszczędności

W tym miesiącu zaoszczędziłem 6194. Przez ostatnie 10 miesięcy odkładałem 5901 zł miesięcznie. W tym tempie 120 tys.zł. które potrzebne jest na zakup kolejnego mieszkania odkładam w 20,3 miesiąca:

Savings rate (Oszczędności / Zarobki)

Zaoszczędziłem 54,3% tego co zarobiłem. Średnia z ostatnich 10 miesięcy to 57%:

Majątek

Mój majątek wzrósł do 157 819 . To o +3,9% więcej, niż miesiąc wcześniej:

Podsumowanie

Pomimo kilku dodatkowych wydatków wciąż udało mi się odłożyć ponad 6000zł.

Marzec nie będzie już taki dobry. Przeprowadzam się do Szwecji przec co nie będę pracować przez cały miesiąc. Dostanę okrojoną wypłatę i czekają mnie koszty związane z przeprowadzką.

Przewiduję jeden słabszy miesiąc jednak dzięki szwedzkiej wypłącie planuję to szybko odbić. Firma będzie mi opłacać mieszkanie więc duża część kosztów mi odpadnie. Całe szczęście bo szukanie mieszkania po przyjeździe do nowego kraju to prawdziwy koszmar. W UK musiałem zapłacić z góry za 6 miesięcy ponieważ nie miałem żadnej historii jako najemca.

W Szwecji będę zarabiać prawie tyle samo co w UK i do tego dostanę mieszkanie więc powinienem zaoszczędzić około 500 funtów miesięcznie więcej. To ogromna kwota, ale to się dopiero okaże.

 


Listę wszystkich wpisów znajdziesz w ARCHIWUM. Jeśli chcesz otrzymywać nowe artykuły na maila zapisz się do newslettera.