by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Raport Finansowy: Luty 2018

26/03/2018 by Rafał Santoro
Raport Finansowy: Luty 2018

W lutym 2018 zarobiłem 11 581 . Wynik w normie, ale nadciągają czarne chmury i to się zmieni.Zaoszczędziłem 8 969 zł. Trochę mniej niż w poprzednich miesiącach o czym poniżej.

Luty 2018 to ostatni „normalny” miesiąc. W marcu rozstaję się z moim pracodawcą i wracam ze Szwecji do Polski. Tym samym w marcu/kwietniu/maju spodziewam się spadku zarobków do prawie zera przy drastycznym wzroście kosztów życia. Zmiana kraju zamieszkania i szukanie nowej pracy kopnie w jaja moje finanse.

Jest to post z cyklu „Raport Finansowy” z którego dowiesz się jak zarabiam i co robię z pieniędzmi. Wszystkie Raporty Finansowe zaczynając od grudnia 2016 znajdziesz tutaj

ZAROBKI I WYDATKI

W tym miesiącu zarobiłem 11 581 Składa się na to wypłata plus kilkaset złotych dochodu z wynajmu mojego pierwszego mieszkania:

Wydatki

Przez cały miesiąc wydałem tylko 2 612 .

Więcej niż zazwyczaj bo odłożyłem 1000 zł na wyjazd na narty w Alpy po powrocie. Taki prezent po 3 latach spędzonych na emigracji.

Poza tym odłożyłem drobne kwoty na wydatki, które czekają mnie w przyszłości: wesela, Święta, fundusz remontowy mieszkania które wynajmuję itp.

Zaskakuje mnie jak mało wydaję na jedzenie w Szwecji. Około 550 zł miesięcznie i to przy cenach 50-100% wyższych niż w Polsce. Nawet pomimo tego, że dużo jem. Naprawdę sporo. Gotuję w domu i unikam jedzenia na mieście – jest efekt.

OSZCZĘDNOŚCI

W tym miesiącu zaoszczędziłem 8 969 . W pierwszych miesiącach 2018 roku odkładałem blisko 10 tys. zł. miesięcznie:

Ale to się zmieni po powrocie do Polski. Daję sobie nawet do 6 miesięcy na znalezienie pracy w nowej branży. Chude miesiące nadchodzą. Ale jeśli uda mi się wrócić do wyścigu szczurów wcześniej to będzie to miły bonus.

SAVINGS RATE (OSZCZĘDNOŚCI / ZAROBKI)

Zaoszczędziłem 77,4% z tego co zarobiłem.

To mniej niż zazwyczaj ale wszystko co powyżej 50% mnie zadowala. Po powrocie do Polski w związku z tym, że będę zaczynać karierę od początku, będzie walka o dobicie do 50%.

To kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę w zależności od tego ile oszczędzasz opisuje Michał Szafrański w tym artykule.

Oszczędzanie co najmniej 50% miesięcznie uważam za warunek konieczny do tego, aby zostać rentierem w sensownym czasie.

MAJĄTEK

Mój majątek wzrósł do 247 846 zł. To o +3,37% więcej niż miesiąc wcześniej:

Przez kilka pierwszych miesięcy w Polsce będę przejadać pieniądze. Po raz pierwszy od kilku lat.

Do przejścia na wcześniejszą emeryturę potrzebuję pół miliona złotych.

Do pół miliona planuję dobić w okolicach 2022/23 roku. Będę wtedy mieć 34-35 lat. Na razie mój pomysł na wcześniejszą emeryturę zakłada kupno 3-4 mieszkań, jednego dla siebie, a reszty na wynajem.

PODSUMOWANIE

W lutym odłożyłem pieniądze na kolejne 2-3 metry kwadratowe następnego mieszkania na wynajem. Nastawiam się na zakup w drugiej połowie 2018 roku. Będzie to symboliczny półmetek mojej drogi do wcześniejszej emerytury. Pasywny dochód na poziomie ~1500 zł miesięcznie z dwóch mieszkań to konkretny zasiłek dla przyszłego emeryta.

Powrót z emigracji to moment który skłania do refleksji. Poza krajem spędziłem ok. 33% dorosłego życia.

Popełniłem kilka finansowych błędów. Nic nie szkodzi, jestem teraz mądrzejszy. Jeśli ma się zdrowe finansowe fundamenty to takie wydarzenia są pomijalne. Za to dla ludzi finansowo niepełnosprawnych to nieprzewidziany wydatek na poziomie 10 000 zł może być katastrofą. Dlatego staram się doceniać to co mam.