by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Raport Finansowy: Maj 2017

05/06/2017 by Rafał Santoro
Raport Finansowy: Maj 2017

W maju 2017 zarobiłem 11 959 zł. Jest to post z cyklu „Raport Finansowy” w którym publikuję ile zarobiłem, wydałem i zaoszczędziłem. 

Wszystkie Raporty Finansowe zaczynając od grudnia 2016 można znaleźć pod tym linkiem

Od dwóch miesięcy mieszkam i pracuję w Szwecji. Powoli ujarzmiam wydatki, kupiłem rower żeby zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach.

ZAROBKI I WYDATKI

W tym miesiącu zarobiłem 11 959 – wypłata plus zwrot od firmy za drobne rzeczy do mieszkania. Do tego dochodzi kilkaset złotych dochodu z wynajmu mojego pierwszego mieszkania:

Od przyszłego miesiąca dopóki mieszkam w Szwecji wypłata powinna oscylować w okolicach 11 000 zł netto. Wypłata w złotówkach. Mam trochę walut ale z czasem ich ilość będzie maleć.

Przez cały miesiąc wydałem 6032 zł. Wykres nie pokazuje prawdy bo na samo życie wydałem niedużo. Spora część z „wydanych” 6032 zł to spadki kursów. Część pieniędzy mam w funtach i koronach szwedzkich. Poza tym odłożyłem kolejne 2000 zł na wydatki rodzinne w grudniu (6 tys.z 10 tys. zł).  W lipcu i sierpniu odłożę na ten cel po 2000 zł i koniec. Od września zamierzam oszczędzać 10 tys. zł. miesięcznie.

Szwecja jest droga, ale w tym miesiącu nie wydałem dużo na życie, tylko 2544 SEK (1144 zł). Nie ma w tym wynajmu mieszkania i mediów, płaci za to firma. Studio w którym mieszkam o powierzchni 34 m2 kosztuje firmę 1670 zł więc to mój dodatkowy zysk.

W maju kupiłem rower za śmieszne pieniądze. W Szwecji rowery są tak popularne, że kosztują mniej niż wódka. Dzięki temu zaoszczędzę 555 SEK (250 zł) miesięcznie na bilecie autobusowym i 40 minut dziennie na dojazdach do pracy. W Szwecji jest tyle ścieżek rowerowych, że wszędzie można dojechać na rowerze bez dzielenia drogi z samochodami. Nic dziwnego, że tyle osób jeździ tutaj na rowerach kiedy jest to takie wygodne.

Poza tym jak zwykle drobną kwotę wydałem na cele charytatywne.

OSZCZĘDNOŚCI

W tym miesiącu zaoszczędziłem 5926 . Przez ostatnie 12 miesięcy odkładałem średnio 5956 zł miesięcznie. W tym tempie 120 tys. zł. które potrzebuję na zakup kolejnego mieszkania odkładam w 20 miesięcy:

Średnio w ciągu tego roku odkładałem 6 tys. zł. miesięcznie, a od września powinno mi się udać odkładać okrągłe 10 tys. czego nie mogę się doczekać. Krzywa na wykresie skoczy do góry i wtedy będę widzieć sens przeprowadzki z UK do Szwecji.

SAVINGS RATE (OSZCZĘDNOŚCI / ZAROBKI)

Zaoszczędziłem 50% tego co zarobiłem. Średnia z ostatnich 11 miesięcy to 52%:

Widać kiedy się przeprowadzałem na nurkującym wykresie. Jednak po uporaniu się z przeprowadzką i odłożeniu 10 tys. zł. na cele rodzinne od wrześniu uda mi się odkładać nawet 80% wypłaty. Odpukać w niemalowane, bo co miesiąc coś wyskakuje i moje wykresiki nie wyglądają tak jakbym chciał.

MAJĄTEK

Mój majątek wzrósł do 170 394 zł. To o +3,60% więcej niż miesiąc wcześniej:

Powoli, powoli zbieram te pół miliona które potrzebuję do przejścia na emeryturę. Linia trendu pokazuje, że gdzieś pod koniec roku powinienem dobić do 200 tys. złotych.

Wykres poniżej jest najważniejszy bo przedstawia kiedy będzie mnie stać na wcześniejszą emeryturę do czego potrzebuję około 500 tys. złotych. O ile nic się nie zmieni – a pewnie dużo się zmieni – dobiję tam w 2022 roku, w wieku 34 lat. Obecnie mój plan zakłada kupno 3-4 mieszkań, jednego dla siebie, a reszty na wynajem.

PODSUMOWANIE

W maju udało mi się już poskromić wydatki, urządziłem się w nowym mieszkaniu i większych wydatków nie przewiduję. Kupiłem rower i wyeliminowałem koszt dojazdów autobusem do pracy.

Często grilluję i piję więcej niż zazwyczaj bo zaczęła się wiosna w Szwecji. W UK mieszkałem w samym centrum miasta więc kiełbasa z grilla to była dla mnie rzadkość. Zwiedzam okolice bo Szwecja jest piękna, połączenie Mazur i Tatr, woda + skały, wysyłając zdjęcia rodzinie pytają, czy przyjechałem tu do pracy czy na wakacje.

Jest naprawdę dobrze. Zarabiam więcej niż 5 lat temu mogłem sobie wyobrazić.

 


Listę wszystkich wpisów znajdziesz w ARCHIWUM. Jeśli chcesz otrzymywać nowe artykuły na maila – zapisz się do newslettera.