by Rafał Santoro - Zamierzam doczołgać się do emerytury w wieku 35 lat

Raport Finansowy: Październik 2017

16/11/2017 by Rafał Santoro
Raport Finansowy: Październik 2017

W październiku 2017 zarobiłem 6171 zł. Jak co miesiąc mój budżet dostał w zęby, ale i tak wyszedłem na plus.

Zaoszczędziłem 4981 zł. To o 5000 zł mniej niż zamierzałem o czym napiszę w dalszej części.

Jest to post z cyklu „Raport Finansowy” z którego dowiesz się jak zarabiam i co robię z pieniędzmi. Wszystkie Raporty Finansowe zaczynając od grudnia 2016 znajdziesz tutaj

ZAROBKI I WYDATKI

W tym miesiącu zarobiłem 6171 zł. Składa się na to wypłata plus kilkaset złotych dochodu z wynajmu mojego pierwszego mieszkania:

Na wykresie niebieska linia, która pokazuje ile zarabiam, nurkuje. To dlatego, że pożyczyłem w rodzinie 5000 zł. Mam zasadę, że pożyczone traktuję jako stratę i nie liczę na zwrot.

To oznacza, że w tym roku na dofinansowanie remontów i innych rodzinnych „darowizn” wydałem już ponad 22 000 zł. Pomimo tego i tak udaje mi się całkiem sporo odkładać, ale w 2018 roku wracam do Polski i będę musiał być bardziej ostrożny z pieniędzmi – nie będę zarabiać tyle co zagranicą.

Wydatki

Przez cały miesiąc wydałem tylko 1189 zł. To bardzo, bardzo mało, szczególnie jak na życie w Szwecji. Przypomnę tylko, że koszty mieszkania pokrywa moja firma i to dzięki temu wydaję tak mało, praktycznie tylko na jedzenie i używki.

W tym miesiącu gitarę elektryczną i wzmacniacz. Wcześniej pożyczałem sprzęt od kolegi, ale kiedy na tutejszym szwedzkim OLXie pojawiła się gitara w tak niskiej cenie nie mogłem nie kupić. Szwedzi sprzedają rzeczy używane za grosze, byleby się tylko pozbyć z domu. Cały zestaw kosztował mnie tylko 315 złotych!

Zwróćcie uwagę na to, jak tanie jest to hobby. Za 315 zł i z dostępem do tutoriali na Youtubie mam kilkaset godzin nauki gry przed sobą.

OSZCZĘDNOŚCI

W tym miesiącu zaoszczędziłem 4981 . W 2017 roku odkładam średnio 5677 zł miesięcznie. W tym tempie 120 tys. zł. które potrzebuję na zakup kolejnego mieszkania odkładam w 21 miesięcy:

Gdyby nie pożyczka (prawdopodobnie na wieczność) to wykres zamiast pochylać się wystrzeliłby do mojego rekordu wszech czasów – 10 000 zł.

To fakt, że mam lekkiego świra na punkcie wykresów, coraz lepszych wyników i procentów. Ale z drugiej strony taka niespodziewana pożyczka i praktycznie utrata tych 5000 zł na zawsze wcale mnie nie zmartwiła. Wiem, że pomagając komuś lub robiąc coś dobrego to do mnie prędzej czy później wraca, i to niekoniecznie pod postacią pieniędzy.

Od kiedy przestawiłem się na takie myślenie z 10 lat temu, żyje mi się o wiele lepiej.

SAVINGS RATE (OSZCZĘDNOŚCI / ZAROBKI)

Zaoszczędziłem 80% tego co zarobiłem. Średnia z 2017 roku to 52%:

To kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę w zależności od tego ile oszczędzasz opisuje Michał Szafrański w tym artykule.

Oszczędzanie co najmniej 50% miesięcznie uważam też za warunek konieczny do tego, aby zostać rentierem w sensownym czasie.

MAJĄTEK

Mój majątek wzrósł do 208 657 zł. To o +2,45% więcej niż miesiąc wcześniej:

Co tu dużo mówić, co miesiąc odkładam pieniądze, mam coraz więcej, a zatem coraz bliżej do wcześniejszej emerytury. Po drodze zdarzają się finansowe potknięcia jak widać na wykresach, ale to nie jest istotne.

Do przejścia na wcześniejszą emeryturę potrzebuję pół miliona złotych.

Do pół miliona planuję dobić na przełomie 2021/22 roku. Będę wtedy mieć 34 lata. Planuję powrót do Polski w przyszłym roku więc dużo może się zmienić, ale tym będę się martwić później. Na razie mój pomysł na wcześniejszą emeryturę zakłada kupno 3-4 mieszkań, jednego dla siebie, a reszty na wynajem.

PODSUMOWANIE

Daj znać w komentarzach lub mailem, czy chce Ci się czytać te raporty finansowe. Zastanawiam się, czy w 2018 nadal je publikować, bo patrząc po statystykach nie cieszą się szczególną popularnością.

Zamiast tego mógłbym poświęcić czas na tworzenie innych wpisów, które być może będzie Ci się czytać lepiej. W raportach ujawniam ile dokładnie zarabiam, poza czytelnikami wyścigu szczurów tych liczb nie zna nikt.

Jeśli uznasz te raporty za mniej interesujące, to rozważam jeszcze opcję wysyłania raportów tylko w newsleterze, wtedy osoby którym się nie podobają nie trafialiby na raporty na blogu.

W każdym razie, daj mi znać (email lub komentarz), bo nie publikuję ich dla siebie, tylko dla Ciebie. • luki339

  Czytam z zainteresowaniem i kibicuję Ci w drodze do celu, dla mnie z kolei są inspiracją i motywacją, więc popieram publikowanie na blogu.

 • FTR

  Również czytam, są dla mnie bardzo inspirujące.
  Ciekawi mnie temat Twojego powrotu: wiadomo, że w PL nie można liczyć na tak dobre zarobki jak w Szwecji. W związku z tym strumień oszczędności spadnie + dojdą koszty mieszkania. Nie boisz się, że odsunie to dosyć mocno Twój cel jakim są te cztery mieszkania? Rozumiem, że możesz obniżyć jeszcze koszty życia, no ale nie oszukujmy się, wg mnie są już na ekstremalnie niskim poziomie i nie uda Ci się skompensować mniejszych dochodów. Ciekaw jestem Twojego planu. Wszytskiego dobrego!

  • Bardzo dobre pytanie, masz mnie! 🙂 Oczywiście wszystko mam policzone i zaplanowane, jak to ja. Arkusz Excel mówi, że na emeryturę przejdę w maju 2022. I to zakładając zarobki na poziomie 4500-6500 zł i stały zysk z najmu na poziomie 700 zł miesiąc/mieszkanie, aż do 2022. W razie czego dorobię na kontrakcie w UK.
   Kosztów nie zamierzam zbijać w dół, bo to było by już poniżej mojej strefy komfortu. W skrócie zamierzam wydawać na wynajem kawalerki 1500 zł, na jedzenie 600 zł i jakieś pierdoły 400 zł. Po drodze kupować mieszkania. Trochę więcej napiszę na ten temat w poście który ukaże się 27 listopada pt: „Niezaleźność finansowa i emocjonalna”. Ale chyba powinienem zrobić o tym osobny wpis.

   • luki339

    Znajdziesz kobietę, ożenisz się, będziesz miał dzieci to Twój plan się posypie… 🙂

    Albo nabierze nowych kształtów, zależy od podejścia

    • Masz rację. Z różnych względów nie planuję mieć żony i dzieci co najmniej do 40 roku życia, najwcześniej za 10 lat. Muszę tylko uważać, żeby nie wpaść 🙂

     • Tomek

      W tej materii to bym za dużo nie planował, to musi przynieść samo życie, z resztą temat na osobną dyskusję. Z jednej strony człowiek nabiera doświadczenia życiowego ale z wiekiem wymagania co do drugiej osoby stają się coraz bardziej wyrafiniowe i myślę że coraz ciężej zdecydować się na założenie rodziny. Osoby koło 40 lat już są raczej niezmienialne w swoich poglądach, przyzwyczajeniach, ciężko się dopasować do takiej osoby.
      Nie mówiąc o tym że tata (ponad 50 lat) dla dziecka w sile wieku (około 10 lat) to dziadek.

     • Jeśli w wieku 40 lat nadal nie będę czuł potrzeby założenia rodziny, to bym się nawet ucieszył 🙂 A w wieku 50 lat będę bardziej sprawny fizycznie niż większość 20-30 latków (zdrowie jest dla mnie ważne) więc argument „będziesz dziadkiem i nie dasz rady grać z dzieckiem w piłkę” odpada.
      Wiem, że moje poglądy w tej kwestii są nie do przetrawienia dla większości z Was 🙂

     • Tomek

      Są jeszcze takie aspekty jak przypadki losowe, choroby. Ja też jak mało kto dbałem, dbam o siebie, ćwiczyłem, robiłem systematycznie badania a pojawiła się choroba która mnie lekko położyła i nie mogę się z tego wylizać, a mam niesamowitą siłe walki, warunki żeby się leczyć. Jest jeszcze tak, że po 40 pomimo super kondycji i formy, po prostu może się nie chcieć bawić z dzieckiem, wygłupiać, tak jak by się to robiło mając 25-35 lat.

     • Choroby niestety nie przewidzę. A do zakładania rodziny się nie zmuszę skoro jeszcze nie czuję potrzeby, robienie tego pod wpływem rodziny czy znajomych byłoby głupie (a czasami mnie o to cisną) 🙂
      Tobie Tomku gratuluję motywacji do walki i oby wszystko się dobrze ułożyło!

     • Gostek

      Z przyjemnością i zainteresowaniem od pewnego czasu czytam Twoje wszystkie artykuły więc jestem jak najbardziej za dalszą publikacją raportów.
      Co do założenia rodziny to mam podobne poglądy z tym wyjątkiem, że druga połowa jest niezbędna, a dzieci i więzy małżeńskie (formalności, przysięgi itp.) już nie.
      Mam pytanie z innej beczki – może coś przeoczyłem, ale nie czytałem wpisu jak przechowujesz/inwestujesz oszczędności?

     • Dzięki!
      Zupełnie się z Tobą zgadzam, jest wiele innych modeli (oprócz monogamiczne małżeństwo + dzieci) dzięki którym można być szczęśliwym.
      Widzisz, zupełnie zapomniałem napisać o tym co robię z oszczędnościami, temat trafia do kolejki, napiszę o tym za 2-3 tyg.

   • Tomek

    Sorry, ale ciężko normanie żyć i funkcjonować w większym mieście w Polsce za średnio 1000zł miesięcznie. No chyba że chodzisz na nogach do pracy, albo pracujesz z domu i nigdzie nie wychodzisz poza pracą chodząc w tym samym ubraniu 5 lat, nie chorując, nie mając żadnego hobby które wymaga pieniędzy.

    • Całe życie mieszkałem w średnim lub dużym mieście, i sobie to wyobrażam 🙂 A nawet jak mi się rozjedzie o 200-400 zł to nie ma to większego wpływu na mój plan. Moje hobby są prawie darmowe: poszukiwania z wykrywaczem metalu itp. O kupowaniu ubrań napisałem tutaj: http://wyscigszczurow.pl/przez-rok-nie-kupie-zadnych-ubran-ban-na-zakupy/

     • Tomek

      Trochę się ceny zmieniły w Polsce przez ostatnie kilka lat. Ale oczywiście jeżeli jestes w stanie zamknąć się w takiej kwocie 200-400zł średnio miesięcznie we wszystkim poza jedzeniem to szacun.

     • Jak się nie będzie dało zamknąć w 400 zł, to się zamknę w 800 zł. Ważne, żebym nie wydawał nagle 2000 zł „na przyjemności”. Kilka stów w tą czy w tamtą nie zrobi mi różnicy. Ale dobrze, że mi ciśniecie w komentarzach, o to chodzi 🙂

     • Tomek

      Jak najbardziej pozytywnie do tego podchodzę i staram się podpowiadać jakieś rzeczy nie punktować. Z budżetem 200-400zł na miesiąc może być chyba teraz ciężko rwać jakieś laski 😉 jak chcesz trochę pożyć, pobawić się. Wymagania dziewczyn, kobiet rosną w ówczesnym świecie. Masz predyspozycję, dobra gadka, ładnie piszesz ale kasa też jest jakąś barierą.

     • Chodziło mi o to, że jak się rozjedzie o 200-400 zł, czyli w sumie 600-800 zł 🙂 A uwierz mi lub nie, na laski w Krakowie nie wydawałem prawie nic, bo ograniczałem się do jednej/dwóch kaw na mieście, a potem 95% spotkań u mnie lub u niej. Nie wyobrażam sobie zabierać ledwo co poznanej osoby „na kolację” 🙂

 • av

  Może podasz namiary na tego szwedzkiego olx’a.