by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Raport Finansowy: Październik 2017

16/11/2017 by Rafał Santoro
Raport Finansowy: Październik 2017

W październiku 2017 zarobiłem 6171 zł. Jak co miesiąc mój budżet dostał w zęby, ale i tak wyszedłem na plus.

Zaoszczędziłem 4981 zł. To o 5000 zł mniej niż zamierzałem o czym napiszę w dalszej części.

Jest to post z cyklu „Raport Finansowy” z którego dowiesz się jak zarabiam i co robię z pieniędzmi. Wszystkie Raporty Finansowe zaczynając od grudnia 2016 znajdziesz tutaj

ZAROBKI I WYDATKI

W tym miesiącu zarobiłem 6171 zł. Składa się na to wypłata plus kilkaset złotych dochodu z wynajmu mojego pierwszego mieszkania:

Na wykresie niebieska linia, która pokazuje ile zarabiam, nurkuje. To dlatego, że pożyczyłem w rodzinie 5000 zł. Mam zasadę, że pożyczone traktuję jako stratę i nie liczę na zwrot.

To oznacza, że w tym roku na dofinansowanie remontów i innych rodzinnych „darowizn” wydałem już ponad 22 000 zł. Pomimo tego i tak udaje mi się całkiem sporo odkładać, ale w 2018 roku wracam do Polski i będę musiał być bardziej ostrożny z pieniędzmi – nie będę zarabiać tyle co zagranicą.

Wydatki

Przez cały miesiąc wydałem tylko 1189 zł. To bardzo, bardzo mało, szczególnie jak na życie w Szwecji. Przypomnę tylko, że koszty mieszkania pokrywa moja firma i to dzięki temu wydaję tak mało, praktycznie tylko na jedzenie i używki.

W tym miesiącu gitarę elektryczną i wzmacniacz. Wcześniej pożyczałem sprzęt od kolegi, ale kiedy na tutejszym szwedzkim OLXie pojawiła się gitara w tak niskiej cenie nie mogłem nie kupić. Szwedzi sprzedają rzeczy używane za grosze, byleby się tylko pozbyć z domu. Cały zestaw kosztował mnie tylko 315 złotych!

Zwróćcie uwagę na to, jak tanie jest to hobby. Za 315 zł i z dostępem do tutoriali na Youtubie mam kilkaset godzin nauki gry przed sobą.

OSZCZĘDNOŚCI

W tym miesiącu zaoszczędziłem 4981 . W 2017 roku odkładam średnio 5677 zł miesięcznie. W tym tempie 120 tys. zł. które potrzebuję na zakup kolejnego mieszkania odkładam w 21 miesięcy:

Gdyby nie pożyczka (prawdopodobnie na wieczność) to wykres zamiast pochylać się wystrzeliłby do mojego rekordu wszech czasów – 10 000 zł.

To fakt, że mam lekkiego świra na punkcie wykresów, coraz lepszych wyników i procentów. Ale z drugiej strony taka niespodziewana pożyczka i praktycznie utrata tych 5000 zł na zawsze wcale mnie nie zmartwiła. Wiem, że pomagając komuś lub robiąc coś dobrego to do mnie prędzej czy później wraca, i to niekoniecznie pod postacią pieniędzy.

Od kiedy przestawiłem się na takie myślenie z 10 lat temu, żyje mi się o wiele lepiej.

SAVINGS RATE (OSZCZĘDNOŚCI / ZAROBKI)

Zaoszczędziłem 80% tego co zarobiłem. Średnia z 2017 roku to 52%:

To kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę w zależności od tego ile oszczędzasz opisuje Michał Szafrański w tym artykule.

Oszczędzanie co najmniej 50% miesięcznie uważam też za warunek konieczny do tego, aby zostać rentierem w sensownym czasie.

MAJĄTEK

Mój majątek wzrósł do 208 657 zł. To o +2,45% więcej niż miesiąc wcześniej:

Co tu dużo mówić, co miesiąc odkładam pieniądze, mam coraz więcej, a zatem coraz bliżej do wcześniejszej emerytury. Po drodze zdarzają się finansowe potknięcia jak widać na wykresach, ale to nie jest istotne.

Do przejścia na wcześniejszą emeryturę potrzebuję pół miliona złotych.

Do pół miliona planuję dobić na przełomie 2021/22 roku. Będę wtedy mieć 34 lata. Planuję powrót do Polski w przyszłym roku więc dużo może się zmienić, ale tym będę się martwić później. Na razie mój pomysł na wcześniejszą emeryturę zakłada kupno 3-4 mieszkań, jednego dla siebie, a reszty na wynajem.

PODSUMOWANIE

Daj znać w komentarzach lub mailem, czy chce Ci się czytać te raporty finansowe. Zastanawiam się, czy w 2018 nadal je publikować, bo patrząc po statystykach nie cieszą się szczególną popularnością.

Zamiast tego mógłbym poświęcić czas na tworzenie innych wpisów, które być może będzie Ci się czytać lepiej. W raportach ujawniam ile dokładnie zarabiam, poza czytelnikami wyścigu szczurów tych liczb nie zna nikt.

Jeśli uznasz te raporty za mniej interesujące, to rozważam jeszcze opcję wysyłania raportów tylko w newsleterze, wtedy osoby którym się nie podobają nie trafialiby na raporty na blogu.

W każdym razie, daj mi znać (email lub komentarz), bo nie publikuję ich dla siebie, tylko dla Ciebie.