by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Raport Finansowy: Styczeń 2017

09/03/2017 by Rafał Santoro
Raport Finansowy: Styczeń 2017

Jest to post z cyklu „Raport Finansowy”. Co miesiąc publikuję to ile zarabiam, oszczędzam, na co wydaję i jak inwestuję.

Wszystkie Raporty Finansowe zaczynając od grudnia 2016 można znaleźć pod tym linkiem

Styczeń 2017 był dużo spokojniejszym miesiącem niż grudzień. Wróciłem po Świętach do UK i już nigdzie nie wyjeżdżałem. Dzięki temu udało mi się w styczniu zaoszczędzić prawie 7000 zł.

Zarobki i wydatki

W styczniu 2017 zarobiłem 11 283 zł. Składa się na to wypłata w funtach przeliczona na złotówki i kilkaset złotych dochodu z wynajmu mojego pierwszego mieszkania:

Trochę mniej niż miesiąc temu ze względu na wahania kursu GPB/PLN.

Wydałem 4470 zł. Koszty życia w UK są dużo wyższe niż w Polsce. Ile kosztuje mnie wynajem mieszkania w UK znajdziesz w raporcie za grudzień 2016.

W styczniu wydałem o prawie 800 zł mniej niż miesiąc wcześniej. To dzięki temu, że miesiąc przebiegł spokojnie i nie było żadnych niespodzianek. Szkoda, że każdy miesiąc nie może taki być, uwielbiam moją rutynę. W lutym czekają mnie odwiedziny znajomych więc na pewno wydam więcej.

Dodatkowo drobne kwoty wydałem na cele charytatywne i drobne zakupy na ebay.

Oszczędności

W tym miesiącu zaoszczędziłem 6812 zł. W tym tempie 120 tys.zł. które potrzebne jest na zakup kolejnego mieszkania odkładam w 17,6 miesiąca:

Savings rate (Oszczędności / Zarobki)

Zaoszczędziłem 60,04% tego co zarobiłem:

Majątek

Mój majątek wzrósł do 151 878 zł. To o +3,6% więcej, niż miesiąc wcześniej:

Co miesiąc mój majątek rośnie. W obecnej chwili idzie mi już to „z górki”. Ciężka praca którą włożyłem w optymalizację kosztów i wyrabianie nawyku bycia oszczędnym popłaca. Teraz mi to przychodzi prawie bez wysiłku.

Podsumowanie

Poprzedni miesiąc (grudzień) pomimo Świąt był i tak całkiem niezły. Styczeń był jeszcze lepszy.

Jednak luty nie będzie już taki dobry. Odwiedzą mnie goście na kilka dni i na pewno wydam więcej pieniędzy na alkohol i inne przyjemności.

W marcu zmieniam pracę i przeprowadzam się do Szwecji co będzie miało duży wpływ na moje finanse. Ale o tym napiszę w osobnym poście bo w obecnej chwili sam do końca nie wiem, czego się spodziewać 😉

 


Listę wszystkich wpisów znajdziesz w ARCHIWUM. Jeśli chcesz otrzymywać nowe artykuły na maila zapisz się do newslettera.