by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Raport Finansowy: Styczeń 2018

26/02/2018 by Rafał Santoro
Raport Finansowy: Styczeń 2018

W Styczniu 2018 zarobiłem 12 033 . Pod względem wydatków był to bardzo nudny miesiąc. I bardzo dobrze, to lubię.Zaoszczędziłem 10 209 zł. Wynik nie najgorszy, ujdzie w tłumie.

Żartuję. Nigdy wcześniej nie odkładałem tyle pieniędzy. Bardzo się cieszę, ale nie przykładam do tego zbyt dużej wagi bo w marcu/kwietniu opuszczam Szwecję i wracam do Polski. Nastaną chude lata i nie chcę się przyzwyczajać.

Jest to post z cyklu „Raport Finansowy” z którego dowiesz się jak zarabiam i co robię z pieniędzmi. Wszystkie Raporty Finansowe zaczynając od grudnia 2016 znajdziesz tutaj

ZAROBKI I WYDATKI

W tym miesiącu zarobiłem 12 033 Składa się na to wypłata plus kilkaset złotych dochodu z wynajmu mojego pierwszego mieszkania:

Wydatki

Przez cały miesiąc wydałem tylko 1823 .

Trochę pieniędzy poszło na abonamenty telefoniczne, cele charytatywne, odnowienie domeny bloga itp. Nic specjalnego.

Jak zwykle trochę pieniędzy odłożyłem na przyszłość na takie wydatki jak wesela, Święta itp. Gdyby nie to, to nie wiem czy bym wydał 1400 zł za cały miesiąc.

Oczywiście gdyby moja firma nie pokrywała kosztów mieszkania to wydałbym dużo więcej. Choć wynajem mieszkania w Szwecji nie jest drogi, to koszt zazwyczaj ok. 2000-3000 zł. Jedyny problem jest taki, że na przydział mieszkania czeka się nawet po kilka lat w większych miastach. W Goteborgu podobno 2-4 lata. Jeden ze Szwedów z mojej firmy po 4 miesiącach czekania był zmuszony kupić sobie mieszkanie na obrzeżach.

Dla mnie fakt, że trzeba się zapisać na jakąś „listę”, a później czekać na „przydział” mieszkania, był szokiem. Tak działa szwedzki socjalizm. A sprawy nie polepsza import imigrantów na masową skalę (słowa mojego managera, Szweda).

OSZCZĘDNOŚCI

W tym miesiącu zaoszczędziłem 10 209 . Danych za 2018 rok jeszcze nie mam, bo styczeń to pierwszy miesiąc, ale w 2017 roku odkładałem średnio 6399 zł miesięcznie.

Grudzień i styczeń to moje historyczne rekordy oszczędności. Po powrocie do Polski to się niestety skończy. Z finansowego punktu widzenia opłacało by mi się posiedzieć jeszcze w Szwecji rok i odłożyć 120 000 zł. Ale męczy mnie już emigracja, nie do końca współgra z moją życiową misją.

SAVINGS RATE (OSZCZĘDNOŚCI / ZAROBKI)

Zaoszczędziłem 84,8% z tego co zarobiłem.

Savings rate to dla mnie bardzo ważny wskaźnik. Pokazuje dokładnie co się dzieje z moimi finansami. Jak widać, dużo zarabiam i dużo odkładam. O to chodzi. Po powrocie do Polski będę walczyć by utrzymać się na jakimś sensownym poziomie 50-60%.

To kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę w zależności od tego ile oszczędzasz opisuje Michał Szafrański w tym artykule.

Oszczędzanie co najmniej 50% miesięcznie uważam za warunek konieczny do tego, aby zostać rentierem w sensownym czasie.

MAJĄTEK

Mój majątek wzrósł do 238 887 zł. To o +4,46% więcej niż miesiąc wcześniej:

Majątek rośnie teraz bardzo szybko. Po powrocie do Polski przez 3-6 miesięcy zanim znajdę pracę będę pewnie przejadać pieniądze. A ja jaj…

Do przejścia na wcześniejszą emeryturę potrzebuję pół miliona złotych.

Do pół miliona planuję dobić w okolicach 2022/23 roku. Będę wtedy mieć 34-35 lat. Na razie mój pomysł na wcześniejszą emeryturę zakłada kupno 3-4 mieszkań, jednego dla siebie, a reszty na wynajem.

PODSUMOWANIE

Styczeń przyniósł mi niewiele niespodzianek i dużo hajsu. Uwielbiam takie miesiące.

Od października ostro uczę się Javy po to, aby po powrocie do Polski zmienić branżę. Mam już dość testowania, a czystą software developerkę wspominam najprzyjemniej. W porównaniu do testowania elektroniki w Javie jest dużo więcej ofert pracy zdalnej. Liczę na to, że zanim przestanę pracować w korpo kołchozie i przejdę na emeryturę, uda mi się załapać na okres przejściowy pracując zdalnie z domu.

Nie mam pojęcia, co z tego wyjdzie. Trochę mnie to stresuje, bo wolę mieć wszystko zaplanowane. Przeprowadzka ze Szwecji do Polski w połączeniu z szukaniem pracy to chaos który wykracza poza mój próg akceptacji.

Z drugiej strony mam dużo pieniędzy pod ręką, głowę i dwie ręce więc ze wszystkim sobie poradzę.