by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Raport Finansowy: Wrzesień 2017

16/10/2017 by Rafał Santoro
Raport Finansowy: Wrzesień 2017

W wrześniu 2017 zarobiłem 13 039 zł. Jak co miesiąc pojawiły się niespodziewane wydatki ale na szczęście odkładam tyle, że nie wyszedłem na minus. Opowiem też o neonazistowskich zamieszkach w Geteborgu.

Zaoszczędziłem 7857 zł. I to pomimo tego, że niespodziewanie wydałem 4000 zł na remont okien u rodziców. Gdyby nie to, to padłby kolejny rekord.

Jest to post z cyklu „Raport Finansowy” z którego dowiesz się jak zarabiam i co robię z pieniędzmi. Wszystkie Raporty Finansowe zaczynając od grudnia 2016 znajdziesz tutaj

ZAROBKI I WYDATKI

W tym miesiącu zarobiłem 13 039 zł. Składa się na to wypłata plus kilkaset złotych dochodu z wynajmu mojego pierwszego mieszkania:

Od tego miesiąca zacząłem uwzględniać różnice w kursie walut w moich zestawieniach. Mam trochę oszczędności w funtach, pozostałości po czasach kiedy pracowałem w UK.

Wydatki

Przez cały miesiąc wydałem 5183 zł. Gdyby nie wspomniane już okna za 4000 zł to wydałbym tylko 1183 zł wliczając w tym kilkudniowy urlop w Gdańsku. To bardzo, bardzo mało jak na mieszkanie w Szwecji, nawet pomimo tego, że firma płaci za moje mieszkanie. Tak mało wydałem chyba dzięki temu, że przywiozłem z Polski 2 kg mięsa. Jest 3 razy tańsze niż w Szwecji.

Mięso w Szwecji jest okropne. Ceny szynki która w miarę dobrze smakuje zaczynają się od 100 zł za kilogram. Kolega kupił tutaj kiedyś jakieś mięso które się nazywa Swedish Tradition. Mówił, że było ohydne i ledwo co zjadł. Kilka dni później Szwed w pracy się go pytał, czy jadł już Swedish Tradition, bo to szwedzki przysmak, taka nasza sucha krakowska.

OSZCZĘDNOŚCI

W tym miesiącu zaoszczędziłem 7857 . W 2017 roku odkładam średnio 5755 zł miesięcznie. W tym tempie 120 tys. zł. które potrzebuję na zakup kolejnego mieszkania odkładam w 21 miesięcy:

Łatwo policzyć, że gdyby nie inwestycja w okna to w tym miesiącu zaoszczędziłbym prawie 12 tysięcy złotych. Ale nie ma co gdybać, cieszę się, że odkładam co miesiąc tyle, że wydatek 4000 zł to tylko lekki tik na wykresie.

SAVINGS RATE (OSZCZĘDNOŚCI / ZAROBKI)

Zaoszczędziłem 60% tego co zarobiłem. Średnia z 2017 roku to 50%:

To kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę w zależności od tego ile oszczędzasz opisuje Michał Szafrański w tym artykule.

Oszczędzanie co najmniej 50% miesięcznie uważam też za warunek konieczny do tego, aby zostać rentierem w sensownym czasie.

MAJĄTEK

Mój majątek wzrósł do 203 676 zł. To o +4,01% więcej niż miesiąc wcześniej:

Wreszcie przebiłem się przez granicę dwustu tysięcy. Mam już prawie 30 lat i z tego punktu widzenia wydaje mi się, że to strasznie mało. Jednak z odpowiednim nastawieniem wcześniejsza emerytura i wolność finansowa to tylko kwestia czasu.

Do przejścia na wcześniejszą emeryturę potrzebuję pół miliona złotych. Gdzieś na początku przyszłego roku będę mieć już połowę z tej kwoty. Drugie 250 tys. zł powinno pójść dużo szybciej.

Do pół miliona planuję dobić na przełomie 2021/22 roku – za około 4 lata. Będę wtedy mieć 34 lata. Planuję powrót do Polski w przyszłym roku więc dużo może się zmienić, ale tym będę się martwić później. Na razie mój pomysł na wcześniejszą emeryturę zakłada kupno 3-4 mieszkań, jednego dla siebie, a reszty na wynajem.

Z ciekawostek

W weekend przejeżdżałem dwa razy przez centrum w drodze na lotnisko w Geteborgu. Pod jakimś budynkiem zobaczyłem pełno karetek, wozów policyjnych i ludzi na dachach. Pomyślałem „O kurwa, zamach”. Wracając tą samą drogą z lotniska było jeszcze więcej policji i częściowo zablokowany ruch. W tym budynku kilka osób wyszło przez okna i stało na parapetach co skojarzyło mi się od razu z zamachami w Nowym Jorku czy Paryżu gdzie dzihadyści-psychopaci rozstrzelali ponad 80 osób.

Jadąc dalej minąłem kolejne kilka karetek jadących w stronę Geteborga z innych miast. Byłem przekonany, że albo jakiś samobójca wysadził się w tłumie lub zaczął strzelać z AK47.

Na szczęście okazało się, że to nie był zamach tylko zamieszki związane z marszem nordyckich neonazistów:

Kiedy mieszkałem w UK spacerowałem po moście w Londynie gdzie kilka tygodni później jakiś wariat rozjechał 8 osób. Ucieszyłem się, że to nie zamach.

PODSUMOWANIE

Wracając do finansów, wrzesień był całkiem dobrym miesiącem. Jestem bogatszy o kolejne kilka tysięcy złotych. Jeszcze kilka lat i będę mógł przejść na emeryturę.


Nowe posty pojawiają się w poniedziałek i czwartek po 11.00. Listę wszystkich wpisów znajdziesz w ARCHIWUM. Jeśli chcesz otrzymywać nowe artykuły na maila – zapisz się do newslettera.