by Rafał Santoro - Jak nie pracować przez całe życie

Twoje dziecko przepije spadek który zostawisz

25/09/2017 by Rafał Santoro
Twoje dziecko przepije spadek który zostawisz

W 70% przypadków dzieci przepijają spadek po rodzicach. W 90% przypadków majątek tracą ich wnuki. Szansa, że to, co wypracujesz będzie służyć Twoim potomkom jest niewielka.

W XIX wieku Cornelius Vanderbilt dzięki inwestycjom w kolej i transport zgromadził olbrzymią fortunę szacowaną na 185 miliardów dolarów. Jego dzieci i wnuki były znane z budowania pałaców i wielkich posiadłości. Kiedy w 1970 roku na spotkanie rodzinne przyjechało 120 potomków Vanderbilta okazało się, że nie ma wśród nich ani jednego milionera.

Większość osób, które zostawia po sobie fortuny jest przekonana, że ich potomkowie nie są wystarczająco odpowiedzialni do odziedziczenia majątku. Wcale mnie to nie dziwi. Rodzic który był biednym dzieckiem i dorobił się „czuje” wartość pieniądza. Jego dziecko „od zawsze” dobrobyt więc nie docenia tego.

Kolega z podstawówki miał chyba z pięć Gameboy’ów które dostał od różnych ciotek/wujków na urodziny. Ja takiej zabawki nigdy nie miałem. Dla mnie 10 złotych miało taką wartość jak dla niego 1000 zł.

Wracając do ludzi z majątkiem.

Dlaczego dzieci roztrwaniają majątek?

Badania mówią, że bogaci w większości przypadków nie rozmawiają z dziedzicami o majątku czy pieniądzach. Ich dzieci nie wiedzą skąd się biorą pieniądze rodziny. Nie wiedzą jak się je zarabia.

Po otrzymaniu spadków dziedzicowi zajmuje średnio 19 dni do zakupu nowego samochodu. Łatwo przyszło, łatwo poszło.

Walka o spadek

Kolejną troską bogatych jest rozpad rodziny spowodowany walką o spadek. Każdy słyszał o przypadkach ludzi którzy pokłócili się o to. Być może nawet spotkałeś się z tym wśród własnej rodziny bo ja tak.

W czasie kiedy spadkobiercy rzucają się sobie do gardeł majątek nie jest reinwestowany. Jest zjadany przez adwokatów, podatki i inflację.

Jeśli średnioroczna inflacja wyniesie 5%, opodatkowanie kolejne kilka procent (np. w USA jest podatek katastralny) to nic dziwnego, że dzieci które nie inwestują lub źle inwestują tracą majątek rodziców w tempie 10% rocznie.

Potomkowie pozostawieni bez wytycznych i wiedzy finansowej zdobytej „w boju” nie poradzą sobie. Prawdopodobnie im większy odziedziczony majątek, tym szybciej będzie topniał. Kiedy kasa się skończy będą musieli wrócić do wyścigu szczurów.

Nie wygląda to ciekawie. Jeśli pod koniec życia zostawisz swoim dzieciom firmę lub kilka nieruchomości, masz 70% szans, że to na co tak ciężko pracowałeś przepiją. A jeśli nie one, to Twoje wnuki.


Artykuły na których oparłem dzisiejszy wpis (po angielsku):

70% of Rich Families Lose Their Wealth by the Second Generation (link wygasł 🙁 )

Why wealthy families lose their fortunes in three generations?

Why do super wealthy families keep seeing their fortunes disappear? (link wygasł 🙁 )


Nowe posty pojawiają się w poniedziałki i czwartki po 11.00. Listę wszystkich wpisów znajdziesz w ARCHIWUM. Jeśli chcesz otrzymywać nowe artykuły na maila – zapisz się do newslettera.