by Rafał Santoro - Zamierzam doczołgać się do emerytury w wieku 35 lat

Wyścig szczurów – wideo

18/01/2018 by Rafał Santoro
Wyścig szczurów – wideo

Krótki film o tym, czym jest jest wyścig szczurów.

Dzisiaj bardzo krótko. Jakiś czas temu znalazłem 5 minutowe wideo które wklejam poniżej. To w zasadzie obrazkowe streszczenie tego bloga: • MrAnonim99

  Świetny filmik, pokazujący tak na prawdę to jak żyje większość ludzi w dzisiejszych czasach w zasadzie uznając to za norme. To dla równowagi poproszę o alternatywny do tego jakbyś chciał żeby było 🙂 Bo w końcu do tego dążysz 🙂

  • Dokładnie, gonisz w wyścigu szczurów -> jesteś normalny. Próbujesz się wydostać -> uważają, że jesteś dziwny 😛
   Może nakręcę serię filmików jak już się dorobię emerytury, np. 30 dni z rzędu gdzie nr 1 to będzie ostatni dzień w pracy 😉

   • MrAnonim99

    Może to wynika z tego że większość ludzi nie wie jak się wydostać i tak na prawdę nie ma takich możliwości. Generalnie myślę że w przeciągu kolejnego pokolenia wielu młodych ludzi widząc swoich dziadków i rodziców tak harujących i tracących własne życie na pracę stwierdzi że nie chcą tak żyć i że to tak na prawdę nie ma sensu, i będą starali się z tego wydostać i zobaczą absurd tego świata.

    • Możliwości na pewno mamy lepsze niż nasi rodzice, a następne pokolenie będzie miało jeszcze większe.

     Co do wychodzenia z wyścigu szczurów to raczej spodziewam się odwrotnego trendu patrząc na bogatsze społeczeństwa (w UK czy Szwecji). W tych krajach jedna wypłata z minimalnej krajowej wystarczy na czynsz, jedzenie, xboxa i imprezę (w PL tylko na czynsz i może jedzenie, o xboxie nie ma mowy). Młodzi Brytole nie myślą jak oszczędzać, tylko jak się nawalić, zwiedzić świat, zrobić tatuaż albo pójść do restauracji po raz dziesiąty w miesiącu.

     Wraz ze wzrostem zamożności Polaków przewiduję wzrost zawartości siana w głowach młodzieży 🙂 To źle, ale z drugiej strony łatwiej się wybić ludziom ambitnym, takim jak my.

 • Dwóch Mężczyzn

  Już traciłem nadzieję na kolejne posty – zacząłem się obawiać, że wziąłeś sobie do serca moją radę nawet bardziej niż bym chciał, żebyś wziął 😉
  A filmik świetny – puszczam w obieg 🙂

 • Dark Chocolate

  A próbowałeś kiedyś zrobić test jakby to było na tej wymarzonej ekstremalnie wczesnej emeryturze? Pytam z ciekawości, bo o ile zgadzam się z tym, że wyrwanie się z wyścigu szczurów jest wspaniałą rzeczą, to tak naprawdę trzeba się czymś zająć potem, żeby nie zostać odludkiem i nie popaść w depresję. Kiedyś w internecie czytałam blogi juz spełnionych młodych emerytów i wszyscy uczulali na to, że wczesna emerytura może zaowocować dotkliwą samotnością (większość znajomych pracuje i nie identyfikuje się z rentierem), brakiem poczucia sensu a niektorzy to już mieli epizody depresji i leżenie z drinkiem na Majorce niewiele pomagało.

  Kiedyś byłam zafascynowana wolnością finansową, ale teraz wydaje mi się to juz nie tak atrakcyjne. Wolałabym np pracować około 15-20 h w tygodniu robiąc rzeczy, które mają sens i komuś pomagają. Nie chciałabym natomiast iść do pracy tylko dla pieniędzy. Wolałabym osiągnąć taki stan, że wybieram daną pracę, ale pieniądze nie są absolutnie moim czynnikiem decyzyjnym. Przez ostatnie 4 lata bardzo dużo pracowałam, prawie wyłącznie dla pieniędzy i zmęczyło mnie to okrutnie.

  • Nie próbowałem, bo musiałbym zrobić sobie z 1-2 lata pauzy. Problem który opisujesz wynika z tego, że wiele osób nie określonych wyższych celów które ja nazywam życiową misją. Dla takich osób to, czy pracują, czy nie, nie robi różnicy. Nie ma w tym nic złego, ich wybór. Tutaj rozwinąłem temat:

   http://wyscigszczurow.pl/zyciowa-misja/

   To co opisałaś „co chciałabyś robić przez 15-20h w tygodniu” to nic innego jak dobrze zdefiniowana życiowa misja. A czy to będzie praca zarobkowa czy coś, co sama sobie wymyślisz, nie ma znaczenia.

 • Pingback: Wyścig szczurów - sprawdź czy utknąłeś w bagnie - WyścigSzczurów.pl()