by Rafał Santoro - Zamierzam doczołgać się do emerytury w wieku 35 lat

Wyścig szczurów – sprawdź czy utknąłeś w bagnie

05/03/2018 by Rafał Santoro
Wyścig szczurów – sprawdź czy utknąłeś w bagnie

Pracujesz, śpisz, czasami zapominasz zjeść. Dużo wydajesz i gonisz za pieniędzmi. Na wszystko brakuje Ci czasu. Wyścig szczurów wciągnął Cię.

Nie mamy czasu usiąść choćby na pół godziny i pomyśleć. O to żebyśmy nie mogli sami pomyśleć zadba telewizja, smartfon, szef lub zmęczenie. Lepiej nie naciskać na hamulec, bo jeszcze się zorientujemy, że nie tędy droga.

A teraz szybko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu…

– Król Julian z filmu Epoka Lodowcowa

Chcemy być jak najszybsi w wyścigu szczurów. Ale na mecie nie ma dla nas nagrody. Na pewno nie takiej, jakiej byśmy się spodziewali.

Sprzedajemy swój czas za bezcen. Oddajemy go ogłupiaczom typu telewizja, polityka, youtube czy kwejk. Pozwalamy go zabierać w wielkich ilościach ludziom, których z bólem tolerujemy. Za to dla ludzi na których nam zależy mamy go za mało.

Tak jest lepiej, bo tak robią wszyscy. Łatwiej jest robić coś, jeśli wszyscy w około też to robią. Nawet jeśli wiemy, ż że to nie jest dobre to nadal to robimy. Bo inni też to robią. Mentalność stada.

Często robimy to, czego oczekują od nas inni. Nie chcemy być inni, bo jeszcze przykleją nam łatkę „on jest dziwny, nie gra w tą sama grę co my”. Oni na pewno wiedzą lepiej, czego nam trzeba.

Inni wiedzą lepiej, że potrzeba nam dużego domu, drogiego samochodu, najnowszego telefonu, drogich ubrań i korpo kariery. Całe szczęście, że nam w tym pomagają. Sami jesteśmy tak zabiegani, że nie wpadniemy na to, czego potrzebujemy do szczęścia.

„Kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy za pieniądze, których nie mamy żeby zaimponować ludziom, których nie lubimy” – autor nieznaleziony

Niestety, w pewnym momencie nasze życie się skończy. Jeśli spędzisz je na pilnym realizowaniu cudzych oczekiwań, na pewno odejdziesz szczęśliwi. Umierając nic nie uspokoi Cię bardziej niż to, że masz w domu więcej łazienek niż sąsiad. Albo lepszy samochód lub kosiarkę. Albo zajebistego grilla za 8000 zł. Albo, że w życiu zrobiłeś wszystko to co „wypada zrobić mężczyźnie/kobiecie”.

Gdyby spełnianie cudzych oczekiwań prowadziło do szczęścia, to wszyscy ludzie umieraliby szczęśliwi.

Musimy pracować, żebyśmy mogli wydawać.

Musimy wydawać, żeby mieć to co inni.

Musimy mieć to co inni, bo inaczej…

Musimy robić to co inni, bo inaczej…

No właśnie, bo inaczej co?

 

   • luki339

    Jesteśmy od małego przedszkolaka kształtowani do pracy na etatach, czy to w korpo czy w innych zakładach pracy, ale schemat jest podobny, zdobądź wykształcenie, później dobrą pracę (na etacie), potem kredyt na mieszkanie, na większy dom, na samochód no i jak dożyjesz to emerytura jak w banku. Z takiego schematu ciężko wyjść nawet przedsiębiorcom, a co mowa o pracownikach ze średnią krajową albo niższą. Jak robimy to co wszyscy to rezultaty mamy takie jak każdy. Z wyścigu szczurów mogą wydostać się tylko dziwacy, którym nie zależy na konsumowaniu ponad własne możliwości. Najważniejsze to odnaleźć równowagę w życiu.